Συμμετοχή στο 9ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

syn9Την Τρίτη 25/4/2017 ο Όμιλος Εκπαιδευτικής Ρομποτικής του 2ου ΓΕΛ Καλαμαριάς συμμετείχε στο 9ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής Κεντρικής Μακεδονίας, που διοργανώθηκε στο Κέτρο Διάδοσης Επιστημών "Νόησις", με την εργασία "Δημιουργία Εικονικού Περιβάλλοντος Μετρήσεων με Arduino-Python".

Θέμα αποτέλεσε η δημιουργία ενός εικονικού περιβάλλοντος με τη χρήση της γλώσσας Python, με δεδομένα που λαμβάνονται από αισθητήρες υπερήχου και χρώματος μέσω της πλατφόρμας ανάπτυξης Arduino. Συγκεκριμένα, οι μαθητές αρχικά κατασκεύασαν το κύκλωμα των μετρήσεων συνδέοντας κατάλληλα τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα (αισθητήρες) και προγραμμάτισαν τον μικροελεγκτή Arduino ώστε να καταγράφει τα δεδομένα απόστασης και  χρώματος διαφόρων έγχρωμων καρτών, και να τα εξάγει σε ένα πρόγραμμα μέσω της σειριακής θύρας. Στη συνέχεια οι μαθητές δημιούργησαν το πρόγραμμα στη γλώσσα Python, το οποίο δέχεται στην είσοδό του τα δεδομένα του Arduino και δημιουργεί ένα ρεαλιστικό γραφικό εικονικό περιβάλλον «αποτυπώνοντας» τις μετρήσεις. Το project αυτό συνδυάζει το Hardware με το Software συνθέτοντας ένα πρόγραμμα που δημιουργεί μια ρεαλιστική τρισδιάστατη απεικόνιση των μετρήσεων.

Η συμμετοχή περιελέμβανε επίδειξη λειτουργίας της ρομποτικής κατασκευής και του αντίστοιχου προγράμματος στο χώρο RoboLand του συνεδρίου καθώς και παρουσίαση της εργασίας στην κεντρική σκηνή.

• Noesis_2017_0
  • Noesis_2017_1