Αποτελέσματα Πανελλαδικών Εξετάσεων 2017

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 2ου Γενικού Λυκείου Καλαμαριάς εκφράζουν θερμά συγχαρητήρια στους τελειόφοιτους και απόφοιτους μαθητές και μαθήτριες του 2ου Λυκείου Καλαμαριάς για τη συμμετοχή τους και τις επιδόσεις τους στις Πανελλαδικές εξετάσειςτου 2017.

Στο σχολείο μας διαγωνίσθηκαν 99 μαθητές (τελειόφοιτοι και απόφοιτοι). Από αυτούς πέτυχαν την εισαγωγή τους σε ΑΕΙ και ΑΤΕΙ οι 78 (ποσοστό 79%).

Πιο συγκεκριμένα 53 μαθητές εισήχθησαν σε ΑΕΙ (ποσοστό 68%) και οι 25 σε ΑΤΕΙ (ποσοστό 32%). Από τους 53 μαθητές μας που εισήχθησαν σε ΑΕΙ σχεδόν οι μισοί (25) εισήχθησαν στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο και από αυτούς 2 στην Ιατρική Σχολή, 2 στην Νομική Σχολή και 8 στην Πολυτεχνική σχολή.

Επιπλέον άλλοι 8 εισήχθησαν σε Πολυτεχνικές Σχολές άλλων πανεπιστημίων.