Συμμετοχή στο 10ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Την Τρίτη 19/4/2018, δύο ομάδες αποτελούμενες καθεμία απο τέσσερις μαθητες της Α' τάξης του 2ου ΓΕΛ Καλαμαριάς συμμετείχαν στο 10ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής Κεντρικής Μακεδονίας, που διοργανώθηκε στο Κέτρο Διάδοσης Επιστημών "Νόησις", με τιςεργασίες - project "Ηλεκτρονικό Ηλιοτρόπιο - Solar Tracker με Arduino" και "Απομακρυσμένος έλεγχος φωτισμού μέσω φορητής συσκευής με Arduino & AppInventor".

AFISA_PLIROFORIKIS_2018 _HIRES

Οι εργασίες αναπτύχθηκαν και κατασκευάστηκαν στο πλαίσιο του μαθήματος Ερευνητική Εργασία - Project της Α' τάξης του Λυκείου.

Θέμα της 1ης εργασίας αποτέλεσε η δημιουργία ενός ηλιακού συλλέκτη που περιστρέφεται ακολουθώντας την πορεία του ήλιου δηλαδή το φώς,όπως ένα ηλιοτρόπιο. Η περιστροφή του ηλιακού συλλέκτη γίνεται στους άξονες x, y και όλο ο μηχανισμός ελέγχεται απο έναν προγραμματιζόμενο μικροεελεγκτή Arduino.

Θέμα της 2ης εργασίας αποτέλεσε η δημιουργία ελεγχόμενου σε χρώμα φωτισμού κατ'επιλογή απο μια φορητή συσκευή (κινητό ή tablet) μέσω bluetooth. Πιό συγκεκριμένα, οι μαθητές δημιούργησαν ένα πρόγραμμα στο περιβάλλον AppInventor με το οποίο επιλέγεται ο επιθυνητός χρωματισμός (πρότυπο RGB) και η πληροφορία αυτή μεταδίδεται μέσω bluetooth σε κύκλωμα που ελέγχεται απο μικροελεγκτή Arduino, ανάβοντας κατάλληλα ένα RGB Led.

Τα παραπάνω project συνδυάζουν το Hardware με το Software δημιουργώντας δύο εφαρμογές χρήσιμες στην καθημερινότητα.

Η συμμετοχή περιελέμβανε επίδειξη λειτουργίας της ρομποτικής κατασκευής και του αντίστοιχου προγράμματος στο χώρο RoboLand του συνεδρίου καθώς και παρουσίαση της εργασίας στην κεντρική σκηνή.

• noisis_2018_1
  • noisis_2018_2