Συμμετοχή στο Διαγωνισμό STEM Star Greece

Το 2ο ΓΕΛ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ συμμετείχε στον τελικό του Διαγωνισμού STEM Star Greece, παρουσιάζοντας το project του μαθητή μας Θόδωρου Τσαούση της Γ' τάξης "Robot Hood - Το ρομπότ των Δασών".

Δείτε τις ομάδες του τελικού

Stem-Stars-of-Greece-15 Ο Διαγωνισμός STEM STARS GREECE διοργανώνεται στην Ελλάδα, με σκοπό να υποστηρίξει, να αναδείξει και να επιβραβεύσει μαθήτριες και μαθητές 14-18 χρονών (Γ΄ Γυμνασίου έως Γ΄Λυκείου), με ιδιαίτερη κλίση και ταλέντο στις φυσικές επιστήμες, την τεχνολογία, τη μηχανική ή τα μαθηματικά (STEM). Οι νικητές και νικήτριες του διαγωνισμού θα κερδίσουν σημαντικά βραβεία, όπως το να εκπροσωπήσουν την Ελλάδα  στον διεθνή διαγωνισμό “International Science and Engineering Fair,” τον μεγαλύτερο διεθνή διαγωνισμό επιστημών, που θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά τον Μάιο 2021 και εκπαιδευτικά πακέτα Arduino.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ