Συμμετοχή στο 13ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Την Πέμπτη 22/4/2021, οι μαθητές του Α3 της Α' τάξης του 2ου ΓΕΛ Καλαμαριάς συμμετείχαν στο 12ο Μαθητικό Διαδικτυακό Συνέδριο Πληροφορικής Κεντρικής Μακεδονίας, που διοργανώθηκε στο Κέτρο Διάδοσης Επιστημών "Νόησις", με την εργασία - STEM project "Μετρώντας το θυμό του Εγκέλαδου"

Η παρουσίαση :  https://youtu.be/YbacFgH5Sp4?t=12567

Seismo3

Η ιδέα της καταγραφής της σεισμικής δραστηριότητας είναι ελκυστική και χρήσιμη μιας και η χώρα μας κατατάσσεται στις περισσότερο σεισμογενείς στον κόσμο. Έτσι αποφασίσαμε να συνδυάσουμε γνώσεις φυσικής, γεωλογίας, μαθηματικών, μηχανικής και πληροφορικής και να κατασκευάσουμε ένα σεισμογράφο–γεώφωνο. Το γεώφωνο είναι όργανο μέτρησης μηχανικών δονήσεων των στερεών σωμάτων, το οποίο μετατρέπει τις μηχανικές διακυμάνσεις σε ηλεκτρικές. Για το λόγο αυτό χρησιμοποιήσαμε ένα ηχείο χαμηλών συχνοτήτων συνδεμένο με ένα σύστημα μηχανικών ταλαντώσεων μάζας-ελατηρίου, και το συνδέσαμε σε υπολογιστή στον οποίο εκτελείται ένα λογισμικό επεξεργασίας σήματος ανοιχτού κώδικα. Στη συνέχεια πραγματοποιήσαμε μετρήσεις αφήνοντας να πέσει το ίδιο βάρος από διαφορετικές αποστάσεις ώστε να καταγράψουμε τα είδη και τις διαφορές στην ένταση των σεισμικών κυμάτων. Διακρίναμε τα διαφορετικά είδη και τη χρονική διάρκεια των σεισμικών κυμάτων, και διαπιστώσαμε πειραματικά την ύπαρξη μείωσης του πλάτους ταλάντωσης που αντιστοιχεί σε μείωση στην ενέργεια που μεταφέρει το “τεχνητό” σεισμικό κύμα.