Όμιλος Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2016-2017

Για 2η συνεχόμενη χρονιά λειτουργεί Όμιλος Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στο 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς. Στον Όμιλο, με συντονιστή τον καθηγητή Πληροφορικής Γιώργο Νικολακάκη, συμμετέχουν οι μαθητές της Β' Λυκείου: Αντώνης Δερμιτζάκης, Γεώργιος Πλιάκης και Γεώργιος Ραγκαβής.

Φέτος συνδυάζεται η χρήση της γλώσσας προγραμματισμού Python με την ανοικτή πλατφόρμα ανάπτυξης Arduino. Συγκεκριμένα το φετινό project περιλαμβάνει:

α) την κατασκευή ηλεκτρονικού κυκλώματος που συνδυάζει αισθητήρες χρώματος και υπερήχων, οι οποίοι μεταδίδουν τα δεδομένα που συλλέγουν στον μικροελεγκτή Arduino.Τα δεδομένα (χρώμα & απόσταση) προέρχονται απο χρωματιστές κάρτες που μετακινούνται μπροστά απο το κύκλωμα.

β) τη δημιουργία κατάλληλου προγράμματος σε γλώσσα προγραμματισμού Python,  το οποίο δέχεται τα δεδομένα στην είσοδο και τα επεξεργάζεται κατάλληλα, παράγοντας μια τρισδιάστατη ρεαλιστική απεικόνιση, αναγνωρίζοντας κάθε κάρτας που τοποθετείται μπροστά απο το κύκλωμα.

Το project πρόκειται να παρουσιαστεί στο 9ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών "Νόησις".

• Rob 001
  • Rob 002