Προκριματικοί αγώνες Βορείου Ελλάδος του 7ου πανελλήνιου διαγωνισμού F1 in Schools 2018

Η ομάδα PanThess του 2ου ΓΕΛ Καλαμαριάς συμετείχε στους προκριματικούς αγώνες Βορείου Ελλάδος του 7ου πανελλήνιου διαγωνισμού F1 in Schools 2018 στο Αυτοκινητοδρόμιο Σερρών τη Μεγάλη Τετάρτη 4 Απριλίου 2018. Η ομάδα αποτελούνταν απο τους μαθητές Κουρμπέτη Κων/νο, Ντάγκα Αλέξανδρο , Στριάγκα Βασίλειο και Τέγο Ιωάννη και τους συνοδούς καθηγητές Μπούγια Ιωάννη - Διευθυντή και Νικολακάκη Γεώργιο - Υποδιευθυντή.

• f1_1
  • f1_2
  • f1_3
  • f1_4
  • f1_5
  • f1_6
  • f1_7

Πρόκειται για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Formula 1 και έναν από τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς στον κόσμο, στον οποίο μπορούν να συμμετέχουν πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Οι μαθητές μαθαίνουν να σχεδιάζουν και να κατασκευάζουν μια μικρογραφία αγωνιστικού αυτοκινήτου Formula 1 χρησιμοποιώντας εργαλεία σχεδίασης σε Η/Υ, εργαλεία κατασκευής σε τρεις διαστάσεις και προγράμματα αεροδυναμικής ανάλυσης σε Η/Υ. Η πρώτη συμμετοχή μας σε αυτή τη διοργάνωση υπήρξε μεγάλη εμπειρία που θα μας καθοδηγήσει για τη βελτίωση σχεδίασης και κατασκευής του μονοθεσίου μας.