Επιστροφή στο Σχολείο - Back to School

Την Τετάρτη 2 Μαϊου 2018, ο κος Χρήστος Μαραζόπουλος, παλιός απόφοιτος του σχολείου μας και στελέχος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στις Βρυξέλλες, επισκέφθηκε εκ νέου το σχολείο μας, μετά απο 3 χρόνια περίπου, στο πλαίσιο της ευρωπαϊκής πρωτοβουλίας «Επιστροφή στα θρανία». Με έναν εξαιρετικό, απλό και κατανοητό αλλά ταυτόχρονα διαδραστικό τρόπο παρουσίασε στους μαθητές μας θέματα που έχουν σχέση με την Ευρωπαίκή Ένωση και τους Ευρωπαίους Πολίτες,

"Επιστροφή στο Σχολείο" είναι μια πανευρωπαϊκή πρωτοβουλία βάσει της οποίας οι αξιωματούχοι της ΕΕ πηγαίνουν πίσω στο λύκειο της πατρίδα τους, για να μιλήσουν για το έργο τους στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Το πρόγραμμα "Επιστροφή στο Σχολείο" δίνει στους νέους την ευκαιρία να γνωρίσουν το ευρωπαϊκό εγχείρημα από ανθρώπους - που θα είναι το «πρόσωπο» της Ευρώπης για μια ημέρα ? που υπήρξαν μαθητές στα ίδια θρανία με τους τωρινούς σας μαθητές.

Κάθε χρόνο, σχεδόν 700 υπάλληλοι της ΕΕ πήγαν στις παλιές τάξεις τους και μίλησαν με 64.000 μαθητές σε 21 κράτη μέλη. Έδειξαν βίντεο, έπαιξαν κουίζ, έφεραν βελγικές σοκολάτες, ως βραβεία, και πολλά ακόμα. Οι μαθητές ανά την Ευρώπη έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την επίσκεψη και ρωτούσαν μια σειρά από ερωτήσεις πάνω σε θέματα εκπαίδευσης, εργασίας και διαβίωσης στο εξωτερικό. Τα σχολεία που έχουν ήδη συμμετάσχει στην άσκηση εκτίμησαν αυτόν τον προσωπικό τρόπο ευαισθητοποίησης για την Ευρώπη.

Ο κος Χρήστος Μαραζόπουλος είναι Υπεύθυνος Πολιτικής για τις σχέσεις με Κράτη-Μέλη (πολιτική κοινού προγραμματισμού) στη Γενική Διεύθυνση Διεθνούς Συνεργασίας και Ανάπτυξης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής της Ευρωπαϊκής Ένωσης στις Βρυξέλλες.

• B2S01
  • B2S02