1η Μετακίνηση του Σχεδίου κινητικότητας προσωπικού σχολικής εκπαίδευσης ΚΑ101

eu flag co funded pos rgb left                                            LogoIKY

Στο πλαίσιο της δράσης της μαθησιακής κινητικότητας προσωπικού σχολικής εκπαίδευσης, το 2ο ΓΕΛ Καλαμαριάς υλοποιεί το εγκεκριμένο σχέδιο Erasmus+ "Καινοτομία και εκπαιδευτικές παρεμβάσεις στο σχολείο" για το σχολικό έτος 2019-2020. Μέσω αυτής της δράσης προσφέρεται η ευκαιρία σε στελέχη σχολικών μονάδων  να βιώσουν μια μαθησιακή εμπειρία σε μια άλλη χώρα, μέσω των επιμορφωτικών δραστηριοτήτων και να βελτιώσουν τις γνώσεις, τις δεξιότητες και τις ικανότητές τους. Δίνεται επίσης η δυνατότητα να βελτιώσουν τις γλωσσικές δεξιότητες, να έρθουν σε επαφή με μια νέα κουλτούρα και πολιτισμό και να αναπτύξουν το αίσθημα της ευρωπαϊκής ταυτότητας.

Η 1η μετακίνηση 2 εκπαιδευτικών του σχολείου πραγματοποιήθηκε στη Στοκχόλμη της Σουηδίας, από 20 έως 27/10, όπου παρακολούθησαν κύκλο δομημένων επιμορφωτικών σεμιναρίων με θέμα: "Digital Classroom: Use of ICT, Flipped Classroom, Gamification & STEM ".

• Stockholm_1
  • Stockholm_11