SeA Project C2 Virtual meeting

SEA                                                               Erasmus

Τη Δευτέρα 22/11 έως και την Τετάρτη 24/11/2021 πραγματοποιήθηκε η 2η εικονική - διαδικτυακή συνάντηση μεταξύ των σχολείων 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς και Institut Providence Champion του Βελγίου, στο πλαίσιο του εγκεκριμένου προγράμματος Erasmus+ KA229 SeA- Seeking for Ecological Alternatives, με τη συμμετοχή 21 μαθητών απο κάθε σχολείο. Λόγω της πανδημίας κατέστη αδύνατη η επίσκεψη του Βέλγικου σχολείου στη Θεσσαλονίκη, για το λόγο αυτό σχεδιάστηκε η εξ'αποστάσεως συνάντηση 3 ημερών. Το πρόγραμμα περιελάμβανε εργαστήρια-workshops STEM, κυκλωμάτων & αυτοματισμών με τον μικροελεγκτή Arduino, παρουσιάσεις θεωρητικού υπόβαθρου (Φυσικής) για την πίεση και το νερό, και δραστηριότητες για το οικολογικό αποτύπωμα και την κλιματική αλλαγή για όλους τους μαθητές. Τέλος, συζητήθηκαν και προτάθηκαν  κοινά σχέδια δράσης που αφορούν την κλιματική αλλάγή και οι μελλοντικές συναντήσειςγια τα δύο σχολεία.

• SeA_virtual_meeting_03
  • SeA_virtual_meeting_04