Building a Democratic School Culture KA229 Erasmus+ Project 2020-2023 General Info

Erasmus                  Demo final5

Το 2ο ΓΕΛ Καλαμαριάς απο τον Σεπτέμβριο του 2020 συμμετέχει σε διετή χρηματοδοτούμενη σύμπραξη Erasmus+ KA229, 6 σχολείων  με τίτλο "Building a Democratic School Culture". Τα σχολεία που συμμετέχουν είναι τα παρακάτω:

1. Gymnasiale Oberstufe des Schulzentrums Carl von Ossietzky - Germany (Coordinator)

2. TORBALI ANADOLU LISESI - Turkey

3. TORBALI PIRI REIS MESLEKI VE TEKNIK ANADOLU LISESI - Turkey

4. IIS Francesco Orioli - Italy

5. Escola Básica e Secundária Dr. Ângelo Augusto da Silva - Portugal

6. 2o Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς - Ελλάδα

Βασικοί στόχοι του έργου είναι οι εξής:
• Μάθηση, εφαρμογή και ενίσχυση των δικαιωμάτων, ελευθεριών και ευθυνών ως ατομικών θεμελιωδών αρχών στο σχολείο που αποτελεί βασικό κύτταρο της ζωής και της μάθησης.
• Διασφάλιση της ενεργού συμμετοχής όλων των ενδιαφερομένων στο σχολείο, σε διαδικασίες λήψης αποφάσεων και υλοποίησης που σχετίζονται με τη διαχείριση του σχολείου.
• Συμβολή στη δημιουργία ενός πολιτιστικού περιβάλλοντος όπου υπερισχύουν οι δημοκρατικές αξίες και που όλοι οι ενδιαφερόμενοι αποκτούν δεξιότητες όπως κριτική σκέψη, συμμετοχή στη λήψη αποφάσεων και επίλυση προβλημάτων.
• Αύξηση της ευαισθητοποίησης σχετικά με την ανάγκη συμπερίληψης των διαχειριστών του σχολείου, των δασκάλων, των μαθητών, των γονέων, των τοπικών φορέων,  στις διαδικασίες λήψης αποφάσεων που σχετίζονται με ένα σχολείο  δημοκρατικής κουλτούρας.
• Εξασφάλιση της ανάπτυξης της ηγεσίας των διαχειριστών του σχολείου στο πλαίσιο δημοκρατικών αρχών, με ταυτόχρονη απαγκίστρωση από την κεντρική δομή και διοίκηση.
• Προσδιορισμός των ρόλων και των ευθυνών των ενδιαφερομένων στο σχολείο και διασφάλιση της εκπλήρωσης των καθηκόντων τους .