1η Συνάντηση Erasmus+ "Building a Democratic School Culture"

Demo final5                                        Erasmus

Τη Δευτέρα 13/9 έως και την Παρασκευή 17/9/2021 πραγματοποιήθηκε η πρώτη συνάντηση στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ KA229 - "Building a Democratic School Culture" με τη συμμετοχή δύο εκπαιδευτικών του σχολείου μας.

Τη συνάντηση υποδέχτηκαν και οργάνωσαν απο κοινού τα σχολεία TORBALI ANADOLU LISESI και TORBALI PIRI REIS MESLEKI VE TEKNIK ANADOLU LISESI απο το Torbali περιοχή Σμύρνης της Τουρκίας. Θέμα της συνάντησης ήταν οι γελοιογραφίες στη δημοκρατία και η χρήση τους στην εκπαιδευτική διαδικασία για τη διδασκαλία θεμάτων που αφορούν τη Δημοκρατία.

Το πρόγραμμα των συναντήσεων περιλάμβανε παρουσιάσεις του αναλυτικού προγράμματος κάθε χώρας σε θέματα που διδάσκεται η δημοκρατία και οι αξίες της, προτάσεις πιθανών γελοιγραφιών που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν στη διδακτική πράξη καθώς και εργαστήρια μελέτης περίπτωσης (case study).

• demo_1
  • demo_10