Erasmus Days 2021

web banner 970X250px

Στο πλαίσιο του τριήμερου εορτασμού των Erasmus Days 2021, το 2ο ΓΕΛ Καλαμαριάς ως μέλος του Δικτύου Ευρωπαϊκών σχολείων “Εκπαίδευση χωρίς Σύνορα” από το 1989 και ως ωφελούμενο σχολείο απο τα Ευρωπαϊκά προγράμματα Erasmus+, συμμετείχε στις Ημέρες Erasmus 2021. , διοργανώνοντας ανοικτή εκδήλωση την Πέμπτη 14 Οκτωβρίου 2021 στις 18:00 στην αίθoυσα εκδηλώσεων. Το πρόγραμμα περιελάμβανε:

• σύντομη ιστορική αναδρομή της παρουσίας του σχολείου σε Ευρωπαϊκά προγράμματα.
  • σύντομη παρουσίαση των αποτελεσμάτων προγραμμάτων που έχουν ολοκληρωθεί.
  • παρουσιάσεις προγραμμάτων και δραστηριοτήτων που συνεχίζουν να υλοποιούνται κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά.

Στο πλαίσιο της διατήρησης και της ενίσχυσης της ευρωπαϊκής διάστασης και της ποιότητας της παρεχόμενης εκπαίδευσης, οι εκπαιδευτικοί, οι μαθητές, οι πρώην μαθητές και οι γονείς, που συμμετείχαν ή επιθυμούν να συμμετάσχουν σε ευρωπαϊκά προγράμματα και έργα Erasmus+, έχουν την ευκαιρία μέσω των εκδηλώσεων ErasmusDays να ενημερωθούν για τα τρέχοντα προγράμματα και τις σχεδιαζόμενες δραστηριότητες, να καταγράψουν τις εμπειρίες τους, και να διαδώσουν τον αντίκτυπο με τη συμμετοχής τους στην εκδήλωση.

Πληροφορίες εκδήλωσης στην πλατφόρμα ErasmusDays 2021

• 1ErasmusDays2021_poster_small