Συμμετοχή στο Εκπαιδευτικό Συνέδριο Dream House στη Γαλλία

Το 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς συμμετείχε στο Ευρωπαϊκό συνέδριο του δικτύου σχολείων «Εκπαίδευση χωρίς Σύνορα»  που διοργανώθηκε στην πόλη Αρμεντιερ-Λιλ της Γαλλίας απο το σχολείο Saint-Jude,  απο 8 έως 12 Μαϊου 2013, με κεντρικό θέμα την τέχνη και τη γαστρονομία. Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε απο 2 καθηγητές και 4 μαθητές. Οι  μαθητές συμμετείχαν σε ομάδες εργασίας που προετοίμασαν και παρουσίασαν στοιχεία απο ένα διάσημο μνημείο, λογοτεχνικό έργο, έναν μύθο-ιστορία και ένα φυσικό μνημείο της Ελλάδας. Επιπλέον κατά τη διάρκεια του συνεδρίου, οι μαθητές πρετοίμασαν μια "τυπική" Ελληνική συνταγή με τη βοήθεια των σεφ του σχολείου και μαζί με άλλες των υπολοίπων χωρών αποτέλεσε το δείπνο της τελετής λήξης.

• Fra1
  • Fra2