Πενθήμερη εκδρομή Γ' Λυκείου - Κρήτη Δεκέμβρης 2016

Η πενθήμερη εκδρομή των μαθητών/τριών της Γ' τάξης για τ οσχολικό έτος 2016-2017, πραγματοποιήθηκε στην Κρήτη από Δευτέρα 5 έως Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου 2016.

• kriti_0
  • kriti_10
  • kriti_2
  • kriti_3
  • kriti_4
  • kriti_5
  • kriti_6
  • kriti_7
  • kriti_8
  • kriti_9

Το πρόγραμμα αναλυτικά:

1η Ημέρα - Θεσσαλονίκη ? Ηράκλειο

Συγκέντρωση στο χώρο του Λυκείου στις 6:00 και αναχώρηση για το αεροδρόμιο Μακεδονία. Έλεγχος εισιτηρίων και επιβίβαση στην πτήση ΟΑ 710 της AegeanAirlines. Αναχώρηση στις 8:15 και άφιξη στο Ηράκλειο στις 9:30. Μεταφορά στο ξενοδοχείο KapsisHotelκαι τακτοποίηση στα δωμάτια. Περιήγηση στο κέντρο του Ηρακλείου και επίσκεψη στο Ναό του Αγίου Τίτου, τη Βασιλική Αγίου Μάρκου και τη Λοτζιά (Βουλή της εποχής). Ελεύθερος χρόνος για ελαφρύ γεύμα και καφέ στη βενετσιάνικη πλατεία. Στη συνέχεια περιήγηση επίσκεψη στο Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Μηνά, στο Ενετικό φρούριο Κούλε και στον τάφο του Νίκου Καζαντζάκη στο παλιό λιμάνι. Επιστροφή και δείπνο στο ξενοδοχείο. Διανυκτέρευση.

2η Ημέρα - Ξενάγηση στην πόλη του Ηρακλείου

Πρωινό στο ξενοδοχείο. Επίσκεψη στο Ενυδρείο Cretaquarium ? Θαλασσόκοσμος. Αναχώρηση για την ιστορική κωμόπολη των Ανωγείων στους πρόποδες του Ψηλορείτη. Επίσκεψη στο μουσείο Ανωγείων και στην οικία Ξυλούρη. Ελεύθερος χρόνος για ελαφρύ γεύμα και καφέ. Επιστροφή στην πόλη του Ηρακλείου. Επιστροφή και δείπνο στο ξενοδοχείο. Διανυκτέρευση.

3η Ημέρα Χανιά

Πρωινό στο ξενοδοχείο και αναχώρηση για τα Χανιά. Επίσκεψη στην παλιά βενετσιάνικη εκκλησία, τον προμαχώνα Σαν Σαλβατόρε και τους τάφους των Βενιζέλων. Περιήγηση στο βενετσιάνικο λιμάνι και ελεύθερος χρόνος για ελαφρύ γεύμα και καφέ. Επιστροφή και δείπνο στο ξενοδοχείο. Διανυκτέρευση.

4η Ημέρα Ρέθυμνο

Πρωινό στο ξενοδοχείο και αναχώρηση για το Ρέθυμνο. Στάση στο χωριό Φόδελε και επίσκεψη στο Μουσείο του Δομίνικου Θεοτοκόπουλου. Στη συνέχεια άφιξη στο Ρέθυμνο και περιήγηση στο παλιό λιμάνι και επίσκεψη στο Ενετικό κάστρο «Φορτέζα». Ελεύθερος χρόνος για ελαφρύ γεύμα και καφέ. Στη συνέχεια επίσκεψη στην ιστορική Μονή Αρκαδίου. Επιστροφή και δείπνο στο ξενοδοχείο. Διανυκτέρευση.

5η Ημέρα - Ξενάγηση στην πόλη του Ηρακλείου & Επιστροφή

Πρωινό στο ξενοδοχείο και περιήγηση στην πόλη του Ηρακλείου. Επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο της Κνωσού κοιτίδα του Μινωικού πολιτισμού. Στη συνέχεια επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου, όπου φυλάσσονται τα περισσότερα ευρήματα της Κνωσού-Φαιστού. Αναχώρηση για το αεροδρόμιο Ηρακλείου «Νίκος Καζαντζάκης» στις 17:30. Έλεγχος εισιτηρίων και επιβίβαση στην πτήση ΟΑ 715 της AegeanAirlines. Αναχώρηση στις 20:20 και άφιξη στο αεροδρόμιο «Μακεδονία» στη Θεσσαλονίκη στις 21:35. Μεταφορά στο χώρο του σχολείου.