Το 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς ιδρύθηκε το 1982 και στεγάστηκε αρχικά στις εγκαταστάσεις "Αριστοτέλης" της οδού Πόντου. Το 1985 μεταφέρθηκε στο κτίριο όπου στεγάζεται σήμερα, στην οδό Θεμιστοκλή Σοφούλη, στο Καραμπουρνάκι. Από τότε συστεγάζεται με το 2ο Γυμνάσιο Καλαμαριάς. Από το 2001 η λειτουργία των δύο σχολείων έγινε σε πρωινό κύκλο. Το 2004 άρχισαν οι εργασίες επέκτασης του κτιρίου και το 2006 το νέο κτίριο παραδόθηκε και έγινε διαχωρισμός και κατανομή των χώρων και των αιθουσών στα δύο σχολεία.

Σήμερα, το διδακτήριο διαθέτει 13 αίθουσες διδασκαλίας, εργαστήριο Φυσικών Επιστημών, ένα Εργαστήριο Πληροφορικής και μια αίθουσα πολλαπλών χρήσεων για διάφορες εκδηλώσεις.
Στο Λύκειο φοιτούν συνολικά 268 μαθητές και διδάσκουν 39 συνολικά καθηγητές, μόνιμοι και αναπληρωτές παράλληλης στήριξης.

Το σχολείο απο ψηλά !!!