Βράβευση του 2ου ΓΕΛ Καλαμαριάς στο Φεστιβάλ ταινιών Μικρού Μήκους & Ντοκιμαντέρ

PameApenanti webanner vraveio

Το 2ο ΓΕΛ Καλαμαριάς συμμετείχε στο Φεστιβάλ ταινιών Μικρού Μήκους και Ντοκιμαντέρ με το φιλμ-σποτ «Faces-Πρόσωπα», που διοργανώθηκε στα πλαίσια του Φεστιβάλ «Πάμε Απέναντι» για τη Μετανάστευση και την Κοινωνική Ένταξη στις 20 Ιουνίου 2012 απο το Δήμο Θεσσαλονίκης, την Ένωση Συντακτών Ημερησίων Εφημερίδων Μακεδονίας-Θράκης και την μη κυβερνητική οργάνωση ΑΡΣΙΣ. Η προβολή των ταινιών έγινε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Δημαρχείου Θεσσαλονικής και ακολούθησε η βράβευση των τριών καλύτερων ταινιών. Το 2ο ΓΕΛ Καλαμαριάς βραβεύτηκε με το 3ο βραβείο σε ειδική τελετή απονομής που διοργανώθηκε απο το Δήμο Θεσσαλονίκης, και το βραβείο παρέλαβε ο καθηγητής Γιώργος Νικολακάκης, υπεύθυνος του Ευρωπαϊκού προγράμματος - Δικτύου Σχολείων "Εκπαίδευση χωρίς Σύνορα".

Faces- Πρόσωπα

Το φιλμ-σποτ δημιουργήθηκε ως αποτέλεσμα workshop κατά τη διάρκεια του Ευρωπαϊκού συνέδριου ETHOS που διοργάνωσε το σχολείο μας στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος - Δικτύου Σχολείων "Εκπαίδευση χωρίς Σύνορα", με τη συμμετοχή καθηγητών και μαθητών απο 19 Ευρωπαϊκά σχολεία .