Σημαντικά Νέα
|
|
. Κατά την περίοδο των θερινών διακοπών, τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο 2024, το σχολείο θα είναι ανοικτό κάθε Τετάρτη 08:30-13:30. . ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!! |
|
|
|
Εορτασμός της Ημέρας της Ευρώπης την Πέπμπτη 16/5/2024 στο πλαίσιο του προγράμματος EPAS. Περισσότερα... |
|
Επίσκεψη στο τμήμα Βιολογίας του ΑΠΘ Επίσκεψη στο Άγιο Όρος |
|
Στο πλαίσιο του διαπιστευμένου σχεδίου Erasmus+ ΚΑ121 για το έτος 2023-2024, το 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς υποδέχτηκε 15 μαθητές και 2 συνοδούς καθηγητές από το σχολείο Lycée Hubert Clement της πόλης Esch-sur-Alzette από το Λουξεμβούργο, από 21 ως 26 Απριλίου 2024. Περισσότερα ... |
|
Προωθητική δραση - καμπάνια για τις επικείμενες Ευρωεκλογές 2024, στο πλαίσιο του προγράμματος "Σχολεία Πρεσβευτές του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου - EPAS". Περισσότερα ...
|
|
Ομαδική κινητικότητα 22 μαθητών με 3 συνοδούς εκπαιδευτικούς, στο πλαίσιο του διαπιστευμένου σχεδίου Erasmus+ ΚΑ121 2023-2024, με σχολείο υποδοχής το σχολείο Liceo Rambaldi Valeriani Alessandro da Imola της Ιταλίας, από 14 ως 19 Απριλίου 2024. Περισσότερα... |
|
Στο πλαίσιο του διαπιστευμένου σχεδίου Erasmus+ ΚΑ121 για το έτος 2023-2024, το 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς υποδέχτηκε 15 μαθητές και 2 συνοδούς καθηγητές από το σχολείο Schildtin Lukio της πόλης Jyvaskyla της Φινλανδίας, απο 7 ως 13 Απριλίου 2024. Περισσότερα ... |
|
Την Τετάρτη 3/4/2024 μαθητές της Α' τάξης του ομίλου Ρομποτικής 2ου ΓΕΛ Καλαμαριάς συμμετείχαν στο 16ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής Κεντρικής Μακεδονίας, που διοργανώθηκε στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών "Νόησις", με την εργασία - project "Μέτρηση & έλεγχος παραμέτρων ποιότητας νερού με Arduino". Περισσότερα ... |
|
Συμμετοχή σε ατομική βραχυχρόνια κινητικότητα 10 ημερών στο σχολείο Institut de la Providence Champion, στην πόλη Namur του Βελγίου, στο πλαίσιο του διαπιστευμένου σχεδίου ΚΑ121 Erasmus+. Περισσότερα... |
|
Στο πλαίσιο του διαπιστευμένου σχεδίου Erasmus+ ΚΑ121 για το έτος 2023-2024, το 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς υποδέχτηκε 21 μαθητές και 3 συνοδούς καθηγητές από το σχολείο Liceo Rambaldi Valeriani Alessandro da Imola της Ιταλίας, απο 20 ως 25 Μαρτίου 2024. Περισσότερα... |
|
Εν όψει ευρωεκλογών και στο πλαίσιο της ενημέρωσης των εν δυνάμει ψηφοφόρων και του προγράμματος "Σχολεία πρέσβεις του Ευρωπαίκού Κοινοβουλίου", διοργανώθηκε προσομοίωση ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. 70 μαθητές του 2ου ΓΕΛ την Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024. Περισσότερα ... |
|
Στο διάστημα απο 13 ως 17 Μαρτίου 2024, 44 μαθητές και 4 συνοδοί καθηγητές του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Ερευνητικό Κέντρο CERN, στη Γενεύη της Ελβετίας. |
|
Υποδοχή 15 μαθητών και 2 εκπαιδευτικών απο το σχολείο Leonardo Da Vinci της πόλης Nauen της Γερμανίας, στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+, από 25 Φεβρουαρίου ως 2 Μαρτίου 2024. Περισσότερα ... |
|
|
|
Επίσκεψη μαθητών και μαθητριών του 2ου ΓΕΛ Καλαμαριάς στο Κ.Ε.Α.Τ. (Κέντρο Εκπαίδευσης & Αποκατάστασης Τυφλών) Θεσσαλονίκης. Περισσότερα .... |
|
Το 2ο Λύκειο Καλαμαριάς υποδέχτηκε και φιλοξένησε, στο πλαίσιο των βραχυχρόνιων κινητικοτήτων μαθητών Erasmus+, μια μαθήτρια από το σχολείο Institut de la Providence, Champion, της πόλης Ναμούρ, Βέλγιο, από 21 Ιανουαρίου ως 6 Φεβρουαρίου 2024. Περισσότερα ... |
|
Υποδοχή 25 μαθητών και 3 εκπαιδευτικών απο το σχολείο Lycee Simon Veil της Μασσαλίας, απο 29 Ιανουαρίου ως 2 Φεβρουαρίου 2024, στο πλαίσιο προγράμματος Erasmus+. Περισσότερες πληροφορίες .... |
|
3 Δεκεμβρίου : Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία
Το σχολείο μας με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία πραγματοποίησε μια σειρά από δράσεις προκειμένου να επικοινωνήσει προς τους μαθητές/τις μαθήτριες το μήνυμα του σεβασμού προς τον συνάνθρωπο. Περισσότερες πληροφορίες... |
|
Μαθησιακή κινητικότητα προσωπικού Erasmus+ δύο (2) εκπαιδευτικών του 2ου Λυκείου Καλαμαριάς, σε πρόγραμμα μάθησης-κατάρτισης στο Βερολίνο της Γερμανίας, από 5 έως 11 Νοεμβρίου 2023. Περισσότερες πληροφορίες ...
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
![]() |
|
Διδακτική παρέμβαση σε τμήμα της Β' Λυκείου διάρκειας μιας ώρας. Το θέμα της παρέμβασης ήταν η Φωτονική τεχνολογία και παρουσιάστηκε απο μέλη της ομάδας του e-ΦΩΣ του τμήματος Πληροφορικής. Περισσότερες πληροφορίες |
|
![]() |
«Εγχειρίδιο προτεινόμενων εργαλείων για μαθητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης με μαθησιακές δυσκολίες» με επιλογές προτεινόμενων εργαλείων όλων των συμμετεχόντων σχολείων, για μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες σε συγκεκριμένα αντικείμενα – πεδία της επαγγελματικής εκπαίδευσης. Το εγχειρίδιο μπορείτε να το δείτε ΕΔΩ |
Συγχαρητήρια στην ομάδα του σχολείου μας ΙχΩρ, για την κατάληψη της 1ης θέσης στον 5ο Διαγωνισμό Aegean Robotics με το έργο "Το Ρομπότ των Δασών - Robot Hood" του μαθητή μας Θοδωρή Τσαούση. Σχετικά άρθρα: TyposThes , Δήμος Καλαμαριάς, MetroSport, Επίσκεψη στο Δημαρχείο, Ράδιο Θεσσαλονίκη
|
Γεωγραφική Θέση 360o Foto Τρόπος Πρόσβασης