Ημέρα Ευρώπης 2024

Την Πέμπτη 16/5/2024 διοργανώθηκε ενημερωτική παρουσίασης στους μαθητές και εκπαιδευτικούς του σχολείου για τον εορτασμο της Ημέρας της Ευρώπης, αντί της επίσημης ημέρας εορτασμού 9/5/2024 λόγω των ημερών αργίας του Πάσχα. Συγκεριμένα:

• έγινε παρουσίαση της ιστορίας και της δομής της ΕΕ, των αλλαγών στην καθημερινότητα και των δικαιωμάτων των πολιτών.
  •  παρουσίαση απο τους μαθητές πρωτότυπου τραγουδιού για τις Ευρωεκλογές.
  • κατατέθηκαν προσωπικές μαρτυρίες-εμπειρίες μαθητών απο τη συμμετοχή τους στις ομάδες EPAS και Erasmus+.

Βασικoύς στόχους της εκδήλωσης αποτέλεσαν

• η βελτίωση γνώσεων των μαθητών σχετικά με την ευρωπαϊκή κοινοβουλευτική δημοκρατία,
  • ο ρόλος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και οι ευρωπαϊκές αξίες,
  • η γνώση των βασικών δικαιωμάτων των Ευρωπαίων πολιτών
  • η ενημέρωση σχετικά με τις ευκαιρίες που παρέχονται από την ΕΕ στους Ευρωπαίους πολίτες και ιδιαίτερα στους νέους (Erasmus+ κα.).
  • η ενημέρωση για τα πεπραγμένα και η διάχυση  στο πλαίσιο του προγράμματος EPAS.

• EUDay_1
  • EUDay_10