Ομαδική κινητικότητα μαθητών - Υποδοχή του σχολείου Lycée Hubert Clement, Esch από το Λουξεμβούργο

Στο πλαίσιο του διαπιστευμένου σχεδίου Erasmus+ ΚΑ121 για το έτος 2023-2024, το 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς υποδέχτηκε 15 μαθητές και 2 συνοδούς καθηγητές από το σχολείο Lycée Hubert Clement της πόλης Esch-sur-Alzette από το Λουξεμβούργο, από 21 ως 26 Απριλίου 2024. Οι μαθητές  φιλοξενήθηκαν από οικογένειες των μαθητών μας. Το πρόγραμμα περιλάμβανε μαθησιακές δραστηριότητες και εργαστήρια με βασικό θέμα τις κοινές αξίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, την ταυτότητα και την κουλτούρα, τη δημοκρατία, τα ανθρώπινα δικαιώματα και την κριτική σκέψη, και δράσεις που σχετίζονται με τις επικείμενες Ευρωπαϊκές Εκλογές τον Ιούνη του 2024. Επίσης, πραγματοποιήθηκαν εξωσχολικές δραστηριότητες με ξεναγήσεις στη Ρωμαϊκή αγορά, τη Ροτόντα και το ανάκτορο του Γαλέριου, τον αρχαιολογικό χώρο και το μουσείο της Βεργίνας, και περίπατος στο φαράγγι του Ενιππέα στο Λιτόχωρο. Η ανταπόδοση φιλοξενίας στο Λουξεμβούργο είναι προγραμματισμένη για τον ερχόμενο Οκτώβρη του 2024.

• Lux_1
  • Lux_10