Διαδικτυακή συζήτηση με την ευρωβουλευτή κα. Έλενα Κουντουρά
Στο πλαίσιο του προγράμματος "Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου" - EPAS για το σχολικό έτος 2023-24 οργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή ενημερωτική συνάντηση και συζήτηση με την ευρωβουλευτή κα. Έλενα Κουντουρά για τα ανθρώπινα δικαιώματα και τις Ευρωεκλογές, την Τετάρτη 10 Απριλίου 2024 στις 11:00. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαρία να συνομιλίσουν με την κα Κουντουρά, και να θέσουν ερωτήματα για ζητήματα που αφορούν την Ευρωπαϊκή Ένωση. Στη συζήτηση συμμετείχε και ο καθηγητής Θεόδωρος Χατζηπαντελής, Διευθυντής του Εργαστηρίου Εφαρμοσμένης Πολιτικής Έρευνας του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, με το οποίο συνεργάστηκε το σχολείο μας σε έρευνα που αφοράτις Ευρωεκλογές.