Ημέρα Ευρώπης 2024

Την Πέμπτη 16/5/2024 διοργανώθηκε ενημερωτική παρουσίασης στους μαθητές και εκπαιδευτικούς του σχολείου για τον εορτασμο της Ημέρας της Ευρώπης, αντί της επίσημης ημέρας εορτασμού 9/5/2024 λόγω των ημερών αργίας του Πάσχα. Συγκεριμένα:

• έγινε παρουσίαση της ιστορίας και της δομής της ΕΕ, των αλλαγών στην καθημερινότητα και των δικαιωμάτων των πολιτών.
  •  παρουσίαση απο τους μαθητές πρωτότυπου τραγουδιού για τις Ευρωεκλογές.
  • κατατέθηκαν προσωπικές μαρτυρίες-εμπειρίες μαθητών απο τη συμμετοχή τους στις ομάδες EPAS και Erasmus+.

Βασικoύς στόχους της εκδήλωσης αποτέλεσαν

• η βελτίωση γνώσεων των μαθητών σχετικά με την ευρωπαϊκή κοινοβουλευτική δημοκρατία,
  • ο ρόλος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και οι ευρωπαϊκές αξίες,
  • η γνώση των βασικών δικαιωμάτων των Ευρωπαίων πολιτών
  • η ενημέρωση σχετικά με τις ευκαιρίες που παρέχονται από την ΕΕ στους Ευρωπαίους πολίτες και ιδιαίτερα στους νέους (Erasmus+ κα.).
  • η ενημέρωση για τα πεπραγμένα και η διάχυση  στο πλαίσιο του προγράμματος EPAS.

• EUDay_1
  • EUDay_10
  • EUDay_11
  • EUDay_12
  • EUDay_2
  • EUDay_3
  • EUDay_4
  • EUDay_5
  • EUDay_6
  • EUDay_7
  • EUDay_8
  • EUDay_9

Αξιοποίησε την ψήφο σου - Προωθητική δράση για τις Ευρωεκλογές 2024

Το 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς σε συνεργασία με το σχολείο Lycee Hubert Clement της πόλης Esch-sur-Alzette του Λουξεμβούργου, και στο πλαίσιο του προγράμματος "Σχολεία Πρεσβευτές του Ευρωπαίκού Κοινοβουλίου" - EPAS, διοργάνωσε προωθητική δράση - καμπάνια στις 25 Απριλίου 2024, για τις επικείμενες Ευρωεκλογές 2024. Συγκεκριμένα, εγκαταστάθηκε περίπτερο με ενημερωτικό υλικό στον πεζόδρομο Καλαμαριάς και ομάδες μαθητών ενημέρωσαν και παρότρυναν τους περαστικούς και περιοίκους  για τη συμμετοχή στις Ευρωεκλογές 2024. Παράλληλα, πραγματοποιήθηκε μικρή μουσική εκδήλωση στο χώρο του περιπτέρου με τη συμμετοχή μαθητών και εκπαιδευτικών. Basik;o σύνθημα της δράσης υπήρξε το "Αξιοποίησε την ψήφο σου - Use your vote".

yellow arrowΔείτε το προωθητικό βιντεάκι

• Info_point_epas_1
  • Info_point_epas_2
  • Use_your_vote_1
  • Use_your_vote_2
  • Use_your_vote_3
  • Use_your_vote_4
  • Use_your_vote_5
  • Use_your_vote_6

Διαδικτυακή συζήτηση με την ευρωβουλευτή κα. Έλενα Κουντουρά

Στο πλαίσιο του προγράμματος "Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου" - EPAS για το σχολικό έτος 2023-24 οργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή ενημερωτική συνάντηση και συζήτηση με την ευρωβουλευτή κα. Έλενα Κουντουρά για τα ανθρώπινα δικαιώματα και τις Ευρωεκλογές, την Τετάρτη 10 Απριλίου 2024 στις 11:00. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαρία να συνομιλίσουν με την κα Κουντουρά, και να θέσουν ερωτήματα για ζητήματα που αφορούν την Ευρωπαϊκή Ένωση. Στη συζήτηση συμμετείχε και ο καθηγητής Θεόδωρος Χατζηπαντελής, Διευθυντής του Εργαστηρίου Εφαρμοσμένης Πολιτικής Έρευνας του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, με το οποίο συνεργάστηκε το σχολείο μας σε έρευνα που αφοράτις Ευρωεκλογές.

• Kountoura_0
  • Kountoura_1
  • Kountoura_2
  • Kountoura_3
  • Kountoura_4
  • Kountoura_5
  • Kountoura_6

Προσομοίωση Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

Εν όψει ευρωεκλογών και στο πλαίσιο της ενημέρωσης των εν δυνάμει ψηφοφόρων διοργανώθηκε προσομοίωση ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. 70 μαθητές του 2ου ΓΕΛ την Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024 συμμετείχαν ενεργά και με διάθεση στην ωραία εκδήλωση στην αίθουσα του Europedirect με θέμα το περιβάλλον και τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας https://kedith.gr/2024/03/19/to-europe-direct-thessalonikis-sta-scholeia-2o-gel-kalamarias/. Στο πλαίσιο της εκδήλωσης οι μαθητές χωρισμένοι σε ευρωομάδες στα πρότυπα του Κοινοβουλίου πρότειναν τροπολογίες, ψήφισαν και πήραν μια γεύση από το τι σημαίνει δημοκρατική διαδικασία. Παράλληλα είχαμε την ευκαιρία να συνδεθούμε με Βρυξέλλες, με την κυρία Παπαδοπούλου Δανάη που εργάζεται στις επιτροπές του ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και μας ενημέρωσε για τις διαδικασίες και τον τρόπο λειτουργίας των επιτροπών και του ίδιου του Κοινοβουλίου.

• europedirect_1
  • europedirect_10
  • europedirect_11
  • europedirect_2
  • europedirect_3
  • europedirect_4
  • europedirect_5
  • europedirect_6
  • europedirect_7
  • europedirect_8
  • europedirect_9

2ο ΓΕΛ Καλαμαριάς - Σχολείο Πρέσβης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου 2023-24

epas logo greek

Το 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς συμμετέχει στο πρόγραμμα Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για το σχολικό έτος 2023-24.

Η ομάδα μαθητών και εκπαιδευτικών

Xmas epas 3

Junior Ambassadors webinar 12/12/2023

Webinar epas 1

Πρόγραμμα "Σχολεία- Πρεσβευτές" της ΕΕ

epas logo greekepas-logo blue

Το πρόγραμμα «Σχολείο-Πρεσβευτής» του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου (EPAS) έχει σκοπό να βελτιώσει τις γνώσεις των μαθητών σχετικά με την ευρωπαϊκή κοινοβουλευτική δημοκρατία, τον ρόλο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και τις ευρωπαϊκές αξίες. Το πρόγραμμα ενθαρρύνει επίσης τους μαθητές να συμμετάσχουν ενεργά στις δημοκρατικές διαδικασίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Απευθύνεται σε μαθητές από διάφορα εκπαιδευτικά, κοινωνικά και γεωγραφικά υπόβαθρα.