Ομαδική κινητικότητα μαθητών στη Μαδέιρα - ΚΑ121 - 2024

New Erasmus 2021-2027 EU emblem with tagline-pos-EL

Το 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς πραγματοποίησε ομαδική κινητικότητα 4 μαθητών με 2 συνοδούς εκπαιδευτικούς, στο πλαίσιο του διαπιστευμένου σχεδίου ΚΑ121 2023-2024, στην πόλη Funchal, Μαδέιρα της Πορτογαλίας, με σχολείο υποδοχής το Escola Básica e Secundária Dr. Ângelo Augusto da Silva. Η μετακίνηση πραγματοποιήθηκε στο διάστημα 18 - 24 Φεβρουαρίου 2024, με τη συμμετοχή 4 συνολικά αποστολών από σχολεία της Ισπανίας, Σλοβενίας, Πορτογαλίας και Ελλάδας,  με θέματα εργασίας που αναδεικνύουν τις αξίες που σχετίζονται με τη διαφορετικότητα, το περιβάλλον και την τεχνολογία στην εκπαίδευση.

Συγκεκριμένα, κατά τη διάρκεια της κινητικότητας οργανώθηκαν τα παρακάτω:

Στο πλαίσιο της γνωριμίας των μελών των αποστολών οι μαθητές κάθε αποστολής παρουσίασαν το σχολείο από τους, μοιράστηκαν γεύσεις από τη χώρα τους, και ξεναγηθήκαν στο σχολείο υποδοχής. Στο πλαίσιο της διαφορετικότητας στην εκπαίδευση οι αποστολές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τη λειτουργία ενός τμήματος με μαθητές στο φάσμα του αυτισμού, που περιλάμβανε 7 μαθητές-2 καθηγητές - 4 βοηθοί. Ανάμεσα σε άλλα ενημερώθηκαν για τις μεθόδους και την εκπαίδευση για αυτονόμηση των μαθητών, την προετοιμασία για φαγητό και ύπνο, καθώς και τη δημιουργία χώρου πρασίνου με φυτά και δένδρα για την εκτόνωση της αδυναμίας επικοινωνίας των μαθητών αυτών.

Στο πλαίσιο της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο περιβαλλοντικό κέντρο CampodeeducaçaoambientaldosantodaSerra: NaturezacomTernura. Οι αποστολές ξεναγήθηκαν από τον καθηγητή και συγγραφέα Raimundo Quintal, και ενημερώθηκαν για τη διατήρηση του φυσικού τοπίου του δάσους με εγχώρια και διεθνή φυτά & δένδρα, και συμμετείχαν στη φύτευση για την ανανέωση του φυσικού περιβάλλοντος. Στη συνέχεια, στο πλαίσιο της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο σχολείο-κέντρο τεχνολογικής εκπαίδευσης Eacuola Galeano. Οι αποστολές ενημερώθηκαν για τη χρήση νεών τεχνολογικών εργαλείων στην εκπαίδευση (tablet, e-manual, 3D printerς, etc), σε ειδικά διαμορφωμένες αίθουσες με αυτόνομα θρανία με ενσωματωμένη καρέκλα, συνδυαζόμενα ώστε να διευκολύνουν την ομαδική εργασία.

Τέλος, οι μαθητές και συνοδοί είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την τελετή παράδοσης της σημαίας Eco-Escolas στο σχολείο υποδοχής, για την καλύτερη εργασία στο πλαίσιο συμμετοχής σε εθνικό πρόγραμμα για την ενσωμάτωση και συμπεριφορά. Επίσης οργανώθηκαν εξωσχολικές δραστηριότητες με επισκέψεις στο παλιό εργοστάσιο της αγγλικής οικογένειας Inton, όπου παράγονταν ζάχαρη & ρούμι από το ντόπιο ζαχαροκάλαμο, στην πιο μεγάλη βιβλιοθήκη της Ευρώπης, από πλευράς εξαντλημένων εκδόσεων στα πορτογαλικά βιβλία, και στην εκκλησία Ιησουιτών μοναχών.

Το πρόγραμμα έκλεισε με την αποχαιρετιστήρια τελετή που περιλάμβανε τοπικούς χορούς αλλά και χορούς που χόρεψαν οι μαθητές κάθε χώρας και απονομή των διπλωμάτων παρακολούθησης.

• Madeira_1
  • Madeira_10