Ομαδική κινητικότητα μαθητών στη Σμύρνη - ΚΑ121 - 2023

New Erasmus 2021-2027 EU emblem with tagline-pos-EL

Το 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς πραγματοποίησε ομαδική κινητικότητα 4 μαθητών με 2 συνοδούς εκπαιδευτικούς, στο πλαίσιο του διαπιστευμένου σχεδίου ΚΑ121 2023-2024, με σχολείο υποδοχής το Sema Karhan Anadolu Lisesi στην πόλη Torbali της Σμύρνης στην Τουρκία. Η μετακίνηση πραγματοποιήθηκε στο διάστημα 5 - 10 Νοεμβρίου 2023, με τη συμμετοχή 5 συνολικά αποστολών απο σχολεία της Ισπανίας, Ιταλίας, Σλοβενίας, Τουρκίας και Ελλάδας,  με κεντρικό θέματα εργασίας τις κοινές Μεσογειακές αξίες - "Mediterranean Values Project". Συγκεκριμένα κατα τη διάρκεια της κινητικότητας οργανώθηκαν τα παρακάτω:

• Υποδοχή των 4 αποστολών με ειδική τελετή και ξενάγηση στο Τουρκικό σχολείο. Παρουσιάση των σχολείων και των εκπαιδευτικών συστημάτων απο μαθητές κάθε χώρας.
  • Εργαστήριο "Take a step forward", όπου οι μαθητές αναλαμβάνουν ρόλους, αυξάνουν την ευαισθητοποίηση σχετικά με την ανισότητα ευκαιριών, αναπτύσσουν τη φαντασία και την κριτική σκέψη και αποκτούν ενσυναίσθηση σε όσους έχουν λιγότερες ευκαιρίες στη ζωή.
  • Καλλιτεχνικό εργαστήριο "Respect for differences", όπου οι μαθητές μέσα απο ατομική ή/και  ομαδική εργασία, δημιουργούν και εκφράζονται για τις διαφορετικές πολιτιστικές πτυχές, την παράδοση, την ιστορία, τον τρόπο ζωής, το σχολείο και οτιδήποτε τους απασχολεί.
  • Εργαστήριο για παραδοσιακούς τρόπους ανακύκλωσης και προστασίας του περιβάλλοντος. Οι μαθητές καταγράφουν και παρουσιάζουν παραδοσιακούς τρόπους ανακύκλωσης που χρησιμοποιούσε κάθε χώρα κατα το παρελθόν, και θα μπορούσε να υιοθετηθεί εκ νέου και σήμερα. Οι μαθητές μαθαίνουν για το παρελθόν και την κουλτούρα διαφορετικών πολιτισμών, ανακαλύπτουν κοινές πρακτικές και συνήθειες, και ανάπτυσσουν περιβαλλοντική συνείδηση.
  • Επισκέψεις στο Μουσείο Ιστορίας της Εκπαίδευσης στη Σμύρνη, στους αρχαιολογικούς χώρους της αρχαίας πόλης της Μητρόπολης και της Εφέσου, και στον παραδοσιακό Ελληνικό οικισμό Κιρκιντζέ.

• MVP_Torbali_1
  • MVP_Torbali_10