Erasmus+ Accredited Plan KA121 2023-24

Ατομική Βραχυχρόνια Κινητικότητα Μαθήτριαςστο Βέλγιο 2024

Για πρώτη φορά στην ιστορία των Ευρωπαϊκών προγραμμάτων του 2ου ΓΕΛ Καλαμαριάς, μαθητής/μαθήτρια του σχολείου συμμετείχε σε ατομική βραχυσρόνια κινητικότητα σε σχολείο του εξωτερικού, στο πλαίσιο του διαπιστευμένου σχεδίου Erasmus+ ΚΑ121. Συγκεκριμένα, η μαθήτρια Πόπη Κωτίδου φιλοξενήθηκε για 10 ημέρες στο Institut de la Proveidence de Champion, στην πόλη Namur του Βελγίου, όπου παρακολούθησε εξατομικευμένο πρόγραμμα μαθημάτων, στις τάξεις του σχολείου. Η εξαιρετική αυτή εμπειρία έδωσε τη δυανατότητα στην Πόπη να γνωρίσει την καθημερινότητα και την κουλτούρα ενός Ευρωπαϊκού σχολείου, να ανακαλύψει τις διαφορές αλλά και τις ομοιότητες, και να διευρύνει τους ορίζοντες της σε εκπαιδευτικά και επαγγελματικά θέματα. Ευελπιστούμε και άλλοι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου να συμμετάσχουν σε ανάλογες κινητικότητες και τις επόμενες χρονιές.

• Popi_1
  • Popi_2
  • Popi_3
  • Popi_4
  • Popi_5
  • Popi_6
  • Popi_7
  • Popi_8

Βραχυχρόνια κινητικότητα μαθητών Erasmus+ 2023_24

Για πρώτη φορά στην ιστορία του, το 2ο Λύκειο Καλαμαριάς υποδέχτηκε και φιλοξένησε, στο πλαίσιο των βραχυχρόνιων κινητικοτήτων μαθητών, μια μαθήτρια από το σχολείο Institut de la Providence, Champion, της πόλης Ναμούρ, Βέλγιο, από 21 Ιανουαρίου ως 6 Φεβρουαρίου 2024. Η Μαρί για 15 ημέρες παρακολούθησε διάφορα μαθήματα και συμμετείχε σε δραστηριότητες του σχολείου, αποκομίζοντας γνώσεις, εμπειρίες και εντυπώσεις από ένα διαφορετικό σχολικό περιβάλλον. Μπορεί το περιβάλλον να φαίνεται διαφορετικό αλλά οι άνθρωποι το κάνουν να μοιάζει οικείο. Ευχαριστούμε Μαρί για την επιλογή σου και τις ωραίες στιγμές που περάσαμε μαζί! Εις το επανιδείν!

• Marie_1
  • Marie_10
  • Marie_11
  • Marie_3
  • Marie_6
  • Marie_7
  • Marie_9

Κινητικότητα προσωπικού στο Βερολίνο - ΚΑ121 2023-24

Το 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς οργάνωσε και πραγματοποίησε μαθησιακή κινητικότητα προσωπικού σε πρόγραμμα μάθησης & κατάρτισης (CourseTraining), με τη συμμετοχή δύο (2) εκπαιδευτικών, στο πλαίσιο του διαπιστευμένου σχεδίου Erasmus+ ΚΑ121 2023-2024, στο Βερολίνο. Η μετακίνηση πραγματοποιήθηκε στο διάστημα από 5 έως 11 Νοεμβρίου 2023 και το θέμα  του προγράμματος επιμόρφωσης που οργανώθηκε από το φορέα υποδοχής  Europass Teacher Academy – Berlin”, ήταν η διαχείριση συγκρούσεων, η συναισθηματική νοημοσύνη και η πρόληψη του εκφοβισμού,  "Conflict management, emotional intelligence and bulling prevention".

• Berlin_1
  • Berlin_2
  • Berlin_3
  • Berlin_4
  • Berlin_5
  • Berlin_6
  • Berlin_7
  • Berlin_8

Το πρόγραμμα μαθημάτων περιλάμβανε τις παρακάτω ενότητες:

• Σύγκρουση: αιτίες, εκδηλώσεις και πώς να τη μετατρέψετε σε διδακτική στιγμή.
  • Πρακτικές προσεγγίσεις για την ενσωμάτωση της διαχείρισης συγκρούσεων στο πρόγραμμα σπουδών.
  • Αποτελεσματικά, πρακτικά εργαλεία επικοινωνίας για καλύτερες σχολικές σχέσεις και οικοδόμηση κοινότητας.
  • Δεξιότητες συναισθηματικής και κοινωνικής νοημοσύνης – πώς να τις ενισχύσετε στον εαυτό σας και στους άλλους.
  • Σχεσιακή επιθετικότητα και εκφοβισμός – προσεγγίσεις σε όλο το σχολείο για ευαισθητοποίηση και πρόληψη.
  • Πρακτικές δραστηριότητες που ευνοούν την ευημερία, τη συνοχή της ομάδας και την αίσθηση του ανήκειν στη σχολική κοινότητα.

Ομαδική κινητικότητα μαθητών - Υποδοχή Γαλλικού σχολείου Lycée Simon Veil

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το ευρωπαϊκό πρόγραμμα "Θεσσαλονίκη-Μασσαλία τα δύο φυσικά λιμάνια της Μεσογείου", με την επίσκεψη 25 μαθητών και 3 εκπαιδευτικών από το σχολείο Lycée Simone Veil της Μασσαλίας στο 2ο Λύκειο Καλαμαριάς, από 29 Ιανουαρίου ως 2 Φεβρουαρίου 2024. Το Γαλλικό σχολείο ανταπέδωσε την επίσκεψη που έκανε το σχολείο μας το Μάρτιο του 2023Το πρόγραμμα οργανώθηκε στο πλαίσιο της διαπίστευσης Erasmus+, με σκοπό την ανταλλαγή γνώσεων και καλών πρακτικών στις θεματικές: Γλώσσες & Πολιτισμός, Ευ ζην & διατροφή, αειφορία & ανταποδοτική ανακύκλωση. Μέσα από αυτή τη συνεργασία ανακαλύψαμε κοινά ενδιαφέροντα, δημιουργήσαμε ισχυρούς δεσμούς & ζήσαμε μοναδικές εμπειρίες.

• Visit_Simon_Veil_0
  • Visit_Simon_Veil_1
  • Visit_Simon_Veil_2
  • Visit_Simon_Veil_3
  • Visit_Simon_Veil_4
  • Visit_Simon_Veil_5
  • Visit_Simon_Veil_6
  • Visit_Simon_Veil_7

Ομαδική κινητικότητα μαθητών - Υποδοχή Γερμανικού σχολείου Leonardo Da Vinci

Το 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς οργάνωσε και υποδέχθηκε την ομαδική κινητικότητα 15 μαθητών και 2 καθηγητών από το Leonardo da Vinci gGmbH από το Nauen, Βραδεμβούργο, Γερμανία, από τις 25 Φεβρουαρίου έως τις 2 Μαρτίου 2024 στη Θεσσαλονίκη. Το πρόγραμμα οργανώθηκε στο πλαίσιο της διαπίστευσης Erasmus+. Περάσαμε όμορφες στιγμές γνωρίζοντας ο ένας τον άλλον και δουλεύοντας μαζί σε θέματα όπως η Φιλοσοφία & Ιστορία και η Ευρωπαϊκή Ένωση και επισκεπτόμενοι πολλά ενδιαφέροντα μέρη.

• Nauen_1
  • Nauen_10