Erasmus+ Accredited Plan KA121 2023-24

Βραχυχρόνια κινητικότητα μαθητών Erasmus+ 2023_24

Για πρώτη φορά στην ιστορία του, το 2ο Λύκειο Καλαμαριάς υποδέχτηκε και φιλοξένησε, στο πλαίσιο των βραχυχρόνιων κινητικοτήτων μαθητών, μια μαθήτρια από το σχολείο InstitutdelaProvidence, Champion, της πόλης Ναμούρ, Βέλγιο, από 21 Ιανουαρίου ως 6 Φεβρουαρίου 2024. Η Μαρί για 15 ημέρες παρακολούθησε διάφορα μαθήματα και συμμετείχε σε δραστηριότητες του σχολείου, αποκομίζοντας γνώσεις, εμπειρίες και εντυπώσεις από ένα διαφορετικό σχολικό περιβάλλον. Μπορεί το περιβάλλον να φαίνεται διαφορετικό αλλά οι άνθρωποι το κάνουν να μοιάζει οικείο. Ευχαριστούμε Μαρί για την επιλογή σου και τις ωραίες στιγμές που περάσαμε μαζί! Εις το επανιδείν!

• Marie_1
  • Marie_10
  • Marie_11
  • Marie_3
  • Marie_6
  • Marie_7
  • Marie_9

Κινητικότητα προσωπικού στο Βερολίνο - ΚΑ121 2023-24

Το 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς οργάνωσε και πραγματοποίησε μαθησιακή κινητικότητα προσωπικού σε πρόγραμμα μάθησης & κατάρτισης (CourseTraining), με τη συμμετοχή δύο (2) εκπαιδευτικών, στο πλαίσιο του διαπιστευμένου σχεδίου Erasmus+ ΚΑ121 2023-2024, στο Βερολίνο. Η μετακίνηση πραγματοποιήθηκε στο διάστημα από 5 έως 11 Νοεμβρίου 2023 και το θέμα  του προγράμματος επιμόρφωσης που οργανώθηκε από το φορέα υποδοχής  EuropassTeacherAcademy – Berlin”, ήταν η διαχείριση συγκρούσεων, η συναισθηματική νοημοσύνη και η πρόληψη του εκφοβισμού,  Conflict management, emotional intelligence and bulling prevention”.

• Barcelona_1
  • Barcelona_2
  • Barcelona_3
  • Barcelona_4
  • Barcelona_5
  • Barcelona_6
  • Barcelona_7
  • Barcelona_8

Το πρόγραμμα μαθημάτων περιλάμβανε τις παρακάτω ενότητες:

- Σύγκρουση: αιτίες, εκδηλώσεις και πώς να τη μετατρέψετε σε διδακτική στιγμή.

- Πρακτικές προσεγγίσεις για την ενσωμάτωση της διαχείρισης συγκρούσεων στο πρόγραμμα σπουδών.

- Αποτελεσματικά, πρακτικά εργαλεία επικοινωνίας για καλύτερες σχολικές σχέσεις και οικοδόμηση κοινότητας.

- Δεξιότητες συναισθηματικής και κοινωνικής νοημοσύνης – πώς να τις ενισχύσετε στον εαυτό σας και στους άλλους.

- Σχεσιακή επιθετικότητα και εκφοβισμός – προσεγγίσεις σε όλο το σχολείο για ευαισθητοποίηση και πρόληψη.

- Πρακτικές δραστηριότητες που ευνοούν την ευημερία, τη συνοχή της ομάδας και την αίσθηση του ανήκειν στη σχολική κοινότητα.

Ομαδική κινητικότητα μαθητών - Υποδοχή Γαλλικού σχολείου Lycée Simon Veil

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το ευρωπαϊκό πρόγραμμα "Θεσσαλονίκη-Μασσαλία τα δύο φυσικά λιμάνια της Μεσογείου", με την επίσκεψη 25 μαθητών και 3 εκπαιδευτικών από το σχολείο Lycée Simone Veil της Μασσαλίας στο 2ο Λύκειο Καλαμαριάς, από 29 Ιανουαρίου ως 2 Φεβρουαρίου 2024. Το Γαλλικό σχολείο ανταπέδωσε την επίσκεψη που έκανε το σχολείο μας το Μάρτιο του 2023Το πρόγραμμα οργανώθηκε στο πλαίσιο της διαπίστευσης Erasmus+, με σκοπό την ανταλλαγή γνώσεων και καλών πρακτικών στις θεματικές: Γλώσσες & Πολιτισμός, Ευ ζην & διατροφή, αειφορία & ανταποδοτική ανακύκλωση. Μέσα από αυτή τη συνεργασία ανακαλύψαμε κοινά ενδιαφέροντα, δημιουργήσαμε ισχυρούς δεσμούς & ζήσαμε μοναδικές εμπειρίες.

• Visit_Simon_Veil_0
  • Visit_Simon_Veil_1
  • Visit_Simon_Veil_2
  • Visit_Simon_Veil_3
  • Visit_Simon_Veil_4
  • Visit_Simon_Veil_5
  • Visit_Simon_Veil_6
  • Visit_Simon_Veil_7

Ομαδική κινητικότητα μαθητών στη Σμύρνη - ΚΑ121 - 2023

New Erasmus 2021-2027 EU emblem with tagline-pos-EL

Το 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς πραγματοποίησε ομαδική κινητικότητα 4 μαθητών με 2 συνοδούς εκπαιδευτικούς, στο πλαίσιο του διαπιστευμένου σχεδίου ΚΑ121 2023-2024, με σχολείο υποδοχής το Sema Karhan Anadolu Lisesi στην πόλη Torbali της Σμύρνης στην Τουρκία. Η μετακίνηση πραγματοποιήθηκε στο διάστημα 5 - 10 Νοεμβρίου 2023, με τη συμμετοχή 5 συνολικά αποστολών απο σχολεία της Ισπανίας, Ιταλίας, Σλοβενίας, Τουρκίας και Ελλάδας,  με κεντρικό θέματα εργασίας τις κοινές Μεσογειακές αξίες - "Mediterranean Valuτes Project". Συγκεκριμένα κατα τη διάρκεια της κινητικότητας οργανώθηκαν τα παρακάτω:

• Υποδοχή των 4 αποστολών με ειδική τελετή και ξενάγηση στο Τουρκικό σχολείο. Παρουσιάση των σχολείων και των εκπαιδευτικών συστημάτων απο μαθητές κάθε χώρας.
  • Εργαστήριο "Take a step forward", όπου οι μαθητές αναλαμβάνουν ρόλους, αυξάνουν την ευαισθητοποίηση σχετικά με την ανισότητα ευκαιριών, αναπτύσσουν τη φαντασία και την κριτική σκέψη και αποκτούν ενσυναίσθηση σε όσους έχουν λιγότερες ευκαιρίες στη ζωή.
  • Καλλιτεχνικό εργαστήριο "Respect for differences", όπου οι μαθητές μέσα απο ατομική ή/και  ομαδική εργασία, δημιουργούν και εκφράζονται για τις διαφορετικές πολιτιστικές πτυχές, την παράδοση, την ιστορία, τον τρόπο ζωής, το σχολείο και οτιδήποτε τους απασχολεί.
  • Εργαστήριο για παραδοσιακούς τρόπους ανακύκλωσης και προστασίας του περιβάλλοντος. Οι μαθητές καταγράφουν και παρουσιάζουν παραδοσιακούς τρόπους ανακύκλωσης που χρησιμοποιούσε κάθε χώρα κατα το παρελθόν, και θα μπορούσε να υιοθετηθεί εκ νέου και σήμερα. Οι μαθητές μαθαίνουν για το παρελθόν και την κουλτούρα διαφορετικών πολιτισμών, ανακαλύπτουν κοινές πρακτικές και συνήθειες, και ανάπτυσσουν περιβαλλοντική συνείδηση.
  • Επισκέψεις στο Μουσείο Ιστορίας της Εκπαίδευσης στη Σμύρνη, στους αρχαιολογικούς χώρους της αρχαίας πόλης της Μητρόπολης και της Εφέσου, και στον παραδοσιακό Ελληνικό οικισμό Κιρκιντζέ.

• MVP_Torbali_1
  • MVP_Torbali_10