Erasmus Days 2023

ERASMUSDAYS LOGO COLOR DATE

Στο πλαίσιο της εβδομάδας εορτασμού των Erasmus Days 2023, το 2ο ΓΕΛ Καλαμαριάς ως μέλος του Δικτύου Ευρωπαϊκών σχολείων “Εκπαίδευση χωρίς Σύνορα” από το 1989, και ως ωφελούμενο σχολείο απο τα Ευρωπαϊκά προγράμματα Erasmus+, συμμετείχε στις Ημέρες Erasmus 2023, διοργανώνοντας ανοικτή εκδήλωση την Πέμπτη 12 Οκτωβρίου 2023, 12:00 -14:00 στην αίθoυσα εκδηλώσεων. Το πρόγραμμα περιλάμβανε:

• σύντομη αναδρομή των συμμετοχών του σχολείου σε Ευρωπαϊκά προγράμματα.
  • κατάθεση εμπειριών από τη συμμετοχή μαθητών, εκπαιδευτικών και γονέων σε προηγούμενα προγράμματα.
  • παρουσιάσεις προγραμμάτων που υλοποιούνται κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά.

ErasmusDays 2023 poster greek

Στο πλαίσιο της διατήρησης και της ενίσχυσης της ευρωπαϊκής διάστασης και της ποιότητας της παρεχόμενης εκπαίδευσης, οι εκπαιδευτικοί, οι μαθητές, οι πρώην μαθητές και οι γονείς, που συμμετείχαν ή επιθυμούν να συμμετάσχουν σε ευρωπαϊκά προγράμματα και έργα Erasmus+, έχουν την ευκαιρία μέσω των εκδηλώσεων ErasmusDays να ενημερωθούν για τα τρέχοντα προγράμματα και τις σχεδιαζόμενες δραστηριότητες, να καταγράψουν τις εμπειρίες τους, και να διαδώσουν τον αντίκτυπο με τη συμμετοχής τους στην εκδήλωση.

Πληροφορίες εκδήλωσης στην πλατφόρμα ErasmusDays 2023

• ERASMUSDAYS_LOGO_COLOR_DATE