Συμμετοχή στο Διαγωνισμό Schools Study Earthquakes - Open Classroom Conference 2021
![]() |
![]() |
Το 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς συμμετείχε στον εκπαιδευτικό διαγωνισμό "Φτιάξε το δικό σου ψηφιακό σεισμογράφο" που διοργάνωσε η Ελληνογερμανική Αγωγή σε συνεργασία με το Γεωδυναμικό Ινστιτούτο του Αστεροσκοπείου Αθηνών και το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής για μαθητές δημοτικού/γυμνασίου/λυκείου, και βραβεύτηκε ανάμεσα στις 10 καλύτερες εργασίες με το project "Μετρώντας το θυμό του εγκέλαδου", που δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος R4C- Reflecting for Change.
Η παρουσίαση της εργασίας έγινε στις 24 Οκτωβρίου 2021, εξ αποστάσεως, στο πλαίσιο του συνεδρίου OPEN CLASSROOM με θέμα: «Open and Distance Education: Real change takes place in deep crisis» (http://openclassroom2021.ea.gr/). Την εργασία παρουσόασε, ως αντιπρόσωπος της ομάδας εργασίας, ο μαθητής του B3 Κουκουλέτσος Γεώργιος.
Η εργασίες του συνεδρίου υπάρχουν στο Youtube στο κανάλι της Ελληνογερμανικής Αγωγής σύνδεσμο https://www.youtube.com/user/ellinogermaniki