Αγωγή υγείας

Σκοπός των προγραμμάτων Αγωγής Υγείας είναι η προάσπιση, η βελτίωση, και η προαγωγή της σωματικής, ψυχικής και κοινωνικής ευεξίας των μαθητών/τριών, αφενός μεν με την ενδυνάμωση της προσωπικότητάς τους, αφετέρου δε με την αναβάθμιση του κοινωνικού και φυσικού περιβάλλοντός τους.Η Αγωγή Υγείας αποτελεί την ενδεδειγμένη προληπτική προσέγγιση στο χώρο της εκπαίδευσης στην αντιμετώπιση προβλημάτων που αφορούν στις διαπροσωπικές σχέσεις, στην αντικοινωνική συμπεριφορά, στην παραβατικότητα, στο κάπνισμα, στο αλκοόλ, στα ναρκωτικά, στα σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα, στην παχυσαρκία, στην οδική ασφάλεια καθώς και στο ρατσισμό.

2008-2009

• Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας - Καταναλωτή : Οδική ασφάλεια - Χρήση ζώνης ασφαλείας και κράνους (Υπεύθυνη καθηγήτρια : Γ. Γαρέζου)

garezou2

Η εργασία των μαθητών περιέχεται σε έντυπο και DVD

2009-2010

• Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας - Καταναλωτή : Δωρεά οργάνων σώματος (Υπεύθυνη καθηγήτρια : Γ. Γαρέζου

garezou3garezou4

Η εργασία των μαθητών περιέχεται σε έντυπο και DVD

14-2-2013

Οι μαθητές της Γ΄Λυκείου ενημερώθηκαν από αξιωματικούς της Τροχαίας Θεσσαλονίκης για την ασφαλή οδήγηση- χρήση ζώνης ασφαλείας- χρήση κράνους- οδήγηση και αλκοόλ, κατόπιν εισήγησης της καθηγήτριας Γαρέζου Γεωργίας στα πλαίσια του μαθήματος της Κοινωνιολογίας.

troxaia