Περιβαλλοντικό πρόγραμμα 2022-23 - Κλικ, προστάτευσέ το!

To 2ο ΓΕΛ Καλαμαριάς συμμετείχε κατά τη σχολική χρονιά 2022-23 στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα - δίκτυο σχολείων «Κλικ, προστάτευσέ το!», το οποίο υλοποιείται απο την υπέυθυνη περιβαλλοντικών προγραμμάτων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης.  Σκοπός του προγράμματος είναι η ανάπτυξη της παρατηρητικότητας των μαθητών και η ευαισθητοποίησή τους στην ανάληψη δράσης για ζητήματα του περιβάλλοντός τους. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει ομαδικές δραστηριότητες εξοικείωσης με τεχνικές φωτογράφησης, έρευνα με εργαλείο το φωτογραφικό φακό, επιλογή θέματος που έχει ανάγκη προστασίας, και σχεδιασμό-ανάληψη δράσεων.

info skala

Η περιοχή που επιλέξαμε να προστατεύσουμε με το φωτογραφικό φακό ήταν η ακτή της Καλαμαριάς στο Καραμπουρνάκι, όπου βρίσκεται η "Σκάλα των προσφύγων" δίπλα απο το σχολείο μας. Οι μαθητές μας έμαθαν την ιστορία της τοποθεσίας και μετά από επισκέψεις στην παραλία, αποτύπωσαν με το φακό τους την περιοχή.

Επιλεγμένες φωτογραφίες συμμετείχαν στο διαγωνισμό που οργανώθηκε στο Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο στις 15-31 Μαίου 2023.

• Klik_0
  • Klik_1
  • Klik_2
  • Klik_3
  • Klik_4
  • Klik_6
  • Klik_7

• Klik_2023_1
  • Klik_2023_2
  • Klik_2023_3
  • Klik_2023_4
  • Klik_2023_5
  • Klik_2023_6
  • Klik_2023_7
  • Klik_2023_8

Εκτός απο την καλλιτεχνική αποτύπωση και δημιουργία, η περιβαλλοντική μας ομάδα οργάνωσε παράλληλη δράση στο πλαίσιο του προγράμματος της WWF Hellas "Υιοθέτησε μια παραλία", οργανώνοντας την 4η δράση καθαρισμού της παραλίας που έχουμε υιοθετήσει απο το 2021. Δείτε εδώ περισσότερες πληροφορίες της παράλληλης δράσης.