Άλλα Εκπαιδευτικά Προγράμματα

2001-2002

• Αγωγή καταναλωτή με θέμα:''Αντίο δραχμή'' (Υπεύθυνος καθηγητής : A. Παλιοδήμος)
  • Αγώνες επιχειρηματολογίας: Η ομάδα Επιχειρηματολογίας συγκροτήθηκε απο τις καθηγήτριες Χρυσαφίδου Αναστασία και Κοτζαλάμπογλου Ελισάβετ. Στους Πανελλήνιους Μαθητικούς Αγώνες Επιχειρηματολογίας (Αντιλογίας) στις 15-2-2002 το σχολείο μας έλαβε την 3η θέση.
  • Πάμε Σινεμά: Στην απονομή των βραβείων του Προγράμματος "Πάμε Σινεμά;" που έγινε στις 28-4-2002
    το σχολείο μας έλαβε το πρώτο βραβείο στο Νομό Θεσσαλονίκης, για το φιλμάκι "Έρωτας και ... Προσευχή" !!!

2003-2004

• ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ οι ΟλυμπιακοίΑγώνες στην Αρχαία Ελλάδα ή «Τα εν Δίω Ολύμπια»
  • Ισότητα 2 φίλων - Η γλώσσα καθρέφτης της σχέσης των 2 φύλων στην κοινωνία ? ΚΕΘΙ

2005-2006

• Οικονομία-Επιχειρηματικότητα : Εμπορία- Μεταποίηση αλιευμάτων (Υπεύθυνη καθηγήτρια Γ. Γαρέζου).

garezou1

Οι μαθητές κατά την εκπόνηση του προγράμματος πραγματοποίησαν 2 επισκέψεις. Μία στην Ιχθυόσκαλα Θεσσαλονίκης στη Νέα Μηχανιώνα τις μεταμεσονύκτιες ώρες συνοδευόμενοι από την καθηγήτρια τους και γονείς και μία δεύτερη επίσκεψη στο εργοστάσιο μεταποίησης- εμπορίας ιχθυηρών DACOSTA στη Σίνδο.

Η εργασία των μαθητών περιέχεται σε DVD