Erasmus+ Accredited Plan KA121 2022-23

1η διαδικτυακή συνάντηση με μαθητές απο το σχολείο Simone Veil της Μασσαλίας

Στο πλαίσιο του διαπιστευμένου σχεδίου Erasmus+ ΚΑ121 και τη συνεργασία του σχολείου μας με το σχολείο Simone Veil της Μασσαλίας της Γαλλίας, πραγματοποιήθηκε η 1η διαδικτυακή συνάντηση μαθητών απο τα δύο σχολεία την Παρασκευή 16 Δεκεμβρίου 2022. Κατα τη διάρκεια της συνάντησης πραγματοποιήθηκε η πρώτη γνωριμία των μαθητών των δύο σχολείων, και δημιουργήθηκαν οι μαθητικές ομάδες εργασίας που θα προετοιμάσουν τα εργαστήρια των επικείμενης ομαδικής μαθητικής κινητικοτήτας το Μάρτιο του 2023.

• Visio_Dec_2022_1
  • Visio_Dec_2022_2
  • Visio_Dec_2022_3
  • Visio_Dec_2022_4
  • Visio_Dec_2022_5
  • Visio_Dec_2022_6
  • Visio_Dec_2022_7
  • Visio_Dec_2022_8

Κινητικότητα προσωπικού στη Βαρκελώνη- ΚΑ121 2022-23

Κατά το χρονικό διάστημα 8-12 Μαΐου 2023 δύο (2) εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Stress Management and Recognition: Key Strategies for Teachers», που οργανώθηκε από το φορέα υποδοχής European Academy of Creativity S. L. στη Βαρκελώνη της Ισπανίας. Το πρόγραμμα μαθημάτων περιλάμβανε τις παρακάτω ενότητες:

• Εισαγωγή – Συμπτώματα άγχους
  • Αναβιώση του στρες, συναισθηματική νοημοσύνη και διαχείριση άγχους
  • Ενσυνειδητότητα και οι επιπτώσεις του άγχους στο μάθημα
  • Καταπολέμηση του άγχους, Στρες και διατροφή, Η δύναμη της τέχνης
  • Στρατηγικές Χαλάρωσης- ασκήσεις αναπνοών
  • Εργαλεία διαχείρισης χρόνου
  • Αξιολόγηση και κλείσιμο μαθημάτων

• Barcelona_1
  • Barcelona_2
  • Barcelona_3
  • Barcelona_4
  • Barcelona_5
  • Barcelona_6
  • Barcelona_7
  • Barcelona_8

Κινητικότητα προσωπικού στην Πράγα - ΚΑ121 2022-23

Κατά το χρονικό διάστημα 20-25 Μαρτίου 2023 δύο (2) εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν το πρόγραμμα «InclusiveEducation - Συμπεριληπτική Εκπαίδευση”, που οργανώθηκε από το φορέα υποδοχής ITC International TrainingCenter στην Πράγα της Τσεχίας. Το πρόγραμμα μαθημάτων περιλάμβανε τις παρακάτω ενότητες:

• Ένταξη ή συμπερίληψη, προσδιορισμός παραγόντων κινδύνου και εμποδίων
  • Μη βίαιη επικοινωνία, διαχείριση συγκρούσεων, μέθοδοι επικοινωνίας
  • Εκπαίδευση αξιών, εκπαίδευση ήθους
  • Διαμορφωτική και απολογιστική αξιολόγηση μαθητών
  • Ψυχοκοινωνική ανάπτυξη
  • Θετικό σχολικό κλίμα
  •  Δραστηριότητες Δράματος και Τέχνης
  • Μάθηση βάσει έργου, μάθηση βάσει εργασιών
  • Διαθεματικές δραστηριότητες σε μια τάξη χωρίς αποκλεισμούς
  • Προσαρμογή του προγράμματος σπουδών σε μια τάξη χωρίς αποκλεισμούς

• Prague_1
  • Prague_2
  • Prague_3
  • Prague_4
  • Prague_5
  • Prague_6
  • Prague_7

Ομαδική κινητικότητα μαθητών - Υποδοχή Ισπανικού σχολείου

Στο πλαίσιο του διαπιστευμένου σχεδίου Erasmus+ ΚΑ121 με κωδικό 2022-1-EL01-KA121-SCH-000058512 για το έτος 2022-2023, το 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς υποδέχτηκε 15 μαθητές και 3 συνοδούς καθηγητές από το σχολείο IES Miguel Catalan της πόλης Σαραγόσα της Ισπανίας, απο τις 3 ως τις 9 Οκτωβρίου 2022. Οι μαθητές φιλοξενήθηκαν απο οικογένειες των μαθητών μας και το πρόγραμμα περιελάμβανε μαθησιακές δραστηριότητες εντός και εκτός σχολείου. Η ανταπόδοση της επίσκεψης και φιλοξενίας των μαθητών μας στη Σαραγόσα είναι προγραμματισμένη για την τελευταία βδομάδα του Μαρτίου 2023.

• Greece-Spain_1
  • Greece-Spain_2
  • Greece-Spain_3
  • Greece-Spain_4
  • Greece-Spain_5
  • Greece-Spain_6
  • Greece-Spain_7
  • Greece-Spain_8

Ομαδική κινητικότητα μαθητών στη Μασσαλία - ΚΑ121 - 2023

New Erasmus 2021-2027 EU emblem with tagline-pos-EL

Το 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς οργάνωσε και πραγματοποίησε ομαδική κινητικότητα 25 μαθητών με 3 συνοδούς εκπαιδευτικούς, στο πλαίσιο του διαπιστευμένου σχεδίου ΚΑ121 2022-2023, με σχολείο υποδοχής το Lycee Simone Veil της Μασσαλίας στη Γαλλία. Η μετακίνηση έγινε στο διάστημα 12-19 Μαρτίου 2023 με θέμα εργασίας "Θεσσαλονίκη - Μασσαλία: Τα δύο φυσικά λιμάνια της Μεσογείου". Στο πλαίσιο της κινητικότητας οργανώθηκε η επίσκεψη Ελλήνων & Γάλλων μαθητών/τριων στο Μουσείο MUCEM, Μουσείο Ευρωπαϊκών & Μεσογειακών Πολιτισμών. Επίσης, επισκέφθηκαν στην έκθεση της Ghadar Amer, τιμώμενη καλλιτέχνιδα για τον εορτασμό του μήνα της Γαλλοφωνίας 2023 και την έκθεση Μεσογειακής Διατροφής Le Grand Mezzé. Την επίσκεψη των μαθητών/τριων συνόδευσε με την κάμερά του ο κινηματογραφιστής Luc Thauvin απαθανατίζοντας τις εντυπώσεις και τα συναισθήματα τους.

Η συνεργασία των δύο σχολείων συνεχίστηκε στους χώρους του Lycée Simone Veil όπου οι Έλληνες μαθητές/τριες φιλοξενήθηκαν & συνεργάστηκαν για την υλοποίηση του προγράμματος Καθόλη τη διάρκεια των δραστηριοτήτων συνεχίστηκε η κινηματογράφηση  και η μαγνητοφώνηση των εντυπώσεων των μαθητών. Η προβολή του φιλμ που θα προκύψει θα παρουσιαστεί στις 30 Μαρτίου στον εορτασμό της Γαλλοφωνίας 2023.

Μεγάλη τιμή και αναγνώριση για το σχολείο μας αποτέλεσε η υποδοχή της Ελληνικής αποστολής στο Δημαρχείο του 13ου & 14ου Διοικητικού Διαμερίσματος της Μασσαλίας, όπου εδρεύει το Lycée imone Veil.  Η υποδοχή έγινε από τη Δήμαρχο Marion Bareille και τον Αντιδήμαρχο Frédéric Picarelli στην κεντρική αίθουσα που κοσμείται από αντίγραφο του αγάλματος της «Νίκης Της Σαμοθράκης». Μέσα σε ένα ιδιαίτερο φιλικό κλίμα προσφέρθηκαν γλυκίσματα & μοιράστηκαν αναμνηστικά δώρα στους μαθητές/τριες.

Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με την οργάνωση ενός εργαστηρίου «διδασκαλίας της ετυμολογίας ελληνικών λέξεων που χρησιμοποιούνται στη γαλλική γλώσσα» για την ευαισθητοποίηση των Γάλλων μαθητών/τριών  απέναντι στην ελληνική γλώσσα και γενικότερα για την αναγνώριση της αξίας της πολυγλωσσίας.

• Marseille_1
  • Marseille_10