5η Συνάντηση Erasmus+ "Building a Democratic School Culture"

Demo final5                                        Erasmus

Τη Δευτέρα 10/10 έως και την Παρασκευή 14/10/2022 πραγματοποιήθηκε η πέμπτη και τελευταία συνάντηση των σχολείων στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ KA229 - "Building a Democratic School Culture" με τη συμμετοχή δύο εκπαιδευτικών και τριών μαθητών απο κάθε σχολείο.

Τη συνάντηση υποδέχτηκε και οργάνωσε το σχολείο μας, 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς. Θέματα της συνάντησης αποτέλεσαν η εκπαιδευτική διαδικασία και διδασκαλία περί της δημοκρατίας μέσα απο το πρίσμα των μουσείων, καθώς και η δημιουργία από κοινού ενός δημοκρατικού κανονισμού σχολείου, μετά απο προτάσεις και επεξεργασία όλων των συμμετεχόντων, εκπαιδευτικών, μαθητών, γονέων και στελεχών. Το πρόγραμμα των συναντήσεων περιλάμβανε εργαστήρια, παρουσιάσεις, ομαδικές εργασίες και επισκέψεις σε αρκετά μουσεία εντός και εκτός της Θεσσαλονίκης. Συγκεκριμένα επισκεφθήκαμε το Αρχαιολογικό Μουσείο, το Λευκό Πύργο, το Βυζαντινό Μουσείο, το Εβραϊκό Μουσείο και το Μουσείο των Βασιλικών τάφων στη Βεργίνα. Κατα τις επισκέψεις εφαρμόστηκαν στοχευμένα εκπαιδευτικά προγράμματα που αφορούσαν τη δημοκρατία και τις εκφάνσεις της απο την αρχαιότητα έως τη σύγχρονη εποχή.  Στις τελευταίες δύο συνεδρίες παρουσιάστηκαν οι προτάσεις για έναν κοινά αποδεκτό δημοκρατικό κανονισμό σχολείου. Τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν με την υποβολη της τελικής έκθεσης του προγράμματος.

• Badsc_poster1
  • Demo_Thess_1