SeA Project Final Outcomes - Press Release

Sea title

Τελικά Αποτελέσματα του προγράμματος ΚΑ229 Erasmus+ SeA - Δελτίο τύπου

Τον Ιούνιο 2022 πραγματοπιήθηκαν οι τελικές δοκιμές του υποβρυχίου και του κυκλώματος μετρήσεων που κατασκεύασαν οι μαθητές του σχολείου μας, στο πλαίσιο του προγράμματος ΚΑ229 Erasmus+ SeA. ως τελικό παραδοτέο. Υπενθυμίζουμε ότι  το πρόγραμμα ΚΑ229 Erasmus+ SeA (Seeking for Ecological Alternatives) ξεκίνησε το Σεπτέμβρη του 2019 ως διμερής σύμπραξη  μεταξύ των σχολείων 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς και Institut Providence Champion του Βελγίου, και έληξε αισίως τον Αύγουστο 2022 μετά απο 3 χρόνια.

• SeA_Final_Outcomes_1
  • SeA_Final_Outcomes_2
  • SeA_Final_Outcomes_3
  • SeA_Final_Outcomes_4
  • SeA_Final_Outcomes_5
  • SeA_Final_Outcomes_6
  • SeA_Final_Outcomes_7
  • SeA_Final_Outcomes_8
  • Sea_Press_Release

Στο τελικό στάδιο των δοκιμών, πραγματοποιήθηκαν δοκιμές σε προσομοιωμένο περιβάλλον, προτού βαπτιστεί στη θάλασσα το υποβρύχιο μας. Έτσι, μετά τις δοκιμαστικές βυθίσεις και των υποθαλάσσιων μετρήσεων στο εργαστήριο Πληροφορικής, πραγματοποιήθηκε η τελική δοκιμή με μεγάλη επιτυχία, στο χώρο του Ιστιοπλοϊκού ομίλου δίπλα απο το σχολείο μας. Το υποβρύχιο συμπεριφέρθηκε εξαιρετικά όπως αναμενόταν, δεν υπήρξαν απρόοπτα, και οι μετρήσεις έγιναν κανονικά και καταγράφηκαν στην SD κάρτα του κυκλώματος.

Μπορείτε να δείτε αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα και παραδοτέα του project στο συνεργατικό χώρο του Twinspace

Ακολουθούν φωτογραφίες και βίντεο απο τις δοκιμές.

Δοκιμαστική βύθιση στο εργαστήριο

Τελική δομική στη θάλασσα - Έλεγχος και μετρήσεις