Συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Συνέδριο VIP: Visions on Innovative Projects στη Ναμούρ - Βέλγιο

Το 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς συμμετείχε στο Ευρωπαϊκό συνέδριο του δικτύου σχολείων «Εκπαίδευση χωρίς Σύνορα»  που διοργανώθηκε στην πόλη Ναμούρ του Βελγίου απο το σχολείο Institut de la Providence Champion,  απο 10 έως 14 Οκτωβρίου 2018, με κεντρικό θέμα τις καινοτόμες ιδέες και μεθόδους στη συγχρονη εκπαίδευση. Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε απο 2 καθηγητές και 2 μαθητές. Οι  μαθητές συμμετείχαν σε ομάδες εργασίας - workshops και αποτύπωσαν τις ιδέες και τις προτάσεις τους για την καινοτομία στο σχολείο και παρουσίασαν τα αποτελέσματα στις αντιπροσωπείες των εκπαιδευτικών.

Δείτε τις μαθητικές ομάδες εργασίας και τα project που δημιούργησαν

Δείτε εδώ αναλυτικά τα αποτελέσματα.

Παράλληλα κατα τη διάρκεια του συνεδρίου έλαβε μέρος επίσημη τελετή υπογραφής της νέας ανανεωμένης χάρτας συνεργασίας μεταξύ των σχολείων του δικτύου «Εκπαίδευση χωρίς Σύνορα».

• VIP_1
  • VIP_10