Συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Συνέδριο HEY: Hope in European Youth στη Σαραγόσα - Ισπανία

Το 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς συμμετείχε στο Ευρωπαϊκό συνέδριο του δικτύου σχολείων «Εκπαίδευση χωρίς Σύνορα»  που διοργανώθηκε στη Σαραγόσα της Ισπανίας απο το σχολείο I.E.S. Miguel Catalan,  απο 5 έως 9 Μαϊου 2015, με κεντρικό θέμα τα συναισθηματικά και κοινωνικά προβλήματα των μαθητών. Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε απο 2 καθηγητές και 4 μαθητές. Οι  μαθητές συμμετείχαν σε ομάδες εργασίας - workshops, που ασχολήθηκαν με θέματα που προσέγγισαν προβλήματα όπως οι προκαταλήψεις, το bullying, η ομοφοβία, η διάκριση των φύλων, η εφηβική κρίση, μαθητές με δυσχέρειες και ταλέντα κ.α. Την τελευταία ημέρα έγινε και η παρουσίαση των workshops στην ολομέλεια κατα την τελετή λήξης. Παράλληλα δημιουργήθηκε απο κοινού ένα βίντεο, με αποσπάσματα απο τα έργο Δόν Κιχώτης, για τα 400 χρόνια απο τη γέννηση του Θερβάντες.

• Zar1
  • spain1