Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο ΚΠΕ Αρναίας

Την Παρασκευή 4/3/2022 μαθητές απο τα τμήματα Β1 και Β2 που υλοποιούν περιβαλλοντικό πρόγραμμα, επισκέφτηκαν το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αρναίας και συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Άμπελος η οινοφόρος". Σκοπός του προγράμματος είναι οι μαθητές να ενημερωθούν για την ιστορία αυτού του πολύτιμου προϊόντος και για τη θέση που είχε στις διατροφικές συνήθειες των ανθρώπων. Να γνωρίσουν τη διαδικασία και τους τρόπους καλλιέργειας και παραγωγής των προϊόντων της αμπελουργίας και τη σχέση αυτών με το περιβάλλον. Να αντιληφθούν τη σχέση της αμπέλου και των προϊόντων της με την παράδοση του τόπου μας, με τη θρησκεία και τη λαογραφία. Τέλος να συνειδητοποιήσουν το σημαντικό ρόλο της πρωτογενούς παραγωγής, όπως η καλλιέργεια του αμπελιού, στην οικονομία του τόπου και στην ενίσχυση του οικογενειακού εισοδήματος. Στο τέλος πραγματοποιήθηκε επίσκεψη και ξενάγηση στο οινοποιείο "Κλαούντια Παπαγιάννη".

• Arnaia_1
  • Arnaia_2