Προπαρασκευαστική επίσκεψη εκπαιδευτικών απο το σχολείο Simone Veil της Μασσαλίας
Στο πλαίσιο του διαπιστευμένου σχεδίου Erasmus+ ΚΑ121 για το έτος 2022-2023 το 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς υποδέχτηκε 4 εκπαιδευτικούς απο το σχολείο Simone Veil της Μασσαλίας της Γαλλίας, κατα τη διάρκεια προπαρασκευαστικής επίσκεψης απο τις 28 Νοεμβρίου ως τη 1 Δεκεμβρίου 2022. Στο πλαίσιο της επικείμενης συνεργασίας των δύο σχολείων, πραγματοποιήθηκε η πρώτη γνωριμία και το πρώτο εργαστήριο με εκπαιδευτικούς και μαθητές του σχολείου μας, και συμφωνήθηκαν οι θεματικές ενότητες και οι μαθησιακές δραστηριότητες - εργαστήρια που θα υλοποιηθούν απο κοινού κατά τη διάρκεια των ομαδικών μαθητικών κινητικοτήτων. Τέλος, πραγματοποιήθηκαν συναντήσεις στο Δημαρχείο της πόλης της Θεσσαλονίκης και στην Περιφεριεακή Διεύθυνση Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας . Η πρώτη επίσκεψη έχει προγραμματιστεί να γίνει απο το σχολείο μας στην Μασσαλία, με 25 μαθητές και 3 συνοδούς εκπαιδευτικούς, στα μέσα του Μαρτίου 2023.