Ομαδική κινητικότητα μαθητών στη Μασσαλία - ΚΑ121 - 2023

New Erasmus 2021-2027 EU emblem with tagline-pos-EL

Το 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς οργάνωσε και πραγματοποίησε ομαδική κινητικότητα 25 μαθητών με 3 συνοδούς εκπαιδευτικούς, στο πλαίσιο του διαπιστευμένου σχεδίου ΚΑ121 2022-2023, με σχολείο υποδοχής το Lycee Simone Veil της Μασσαλίας στη Γαλλία. Η μετακίνηση έγινε στο διάστημα 12-19 Μαρτίου 2023 με θέμα εργασίας "Θεσσαλονίκη - Μασσαλία: Τα δύο φυσικά λιμάνια της Μεσογείου". Στο πλαίσιο της κινητικότητας οργανώθηκε η επίσκεψη Ελλήνων & Γάλλων μαθητών/τριων στο Μουσείο MUCEM, Μουσείο Ευρωπαϊκών & Μεσογειακών Πολιτισμών. Επίσης, επισκέφθηκαν στην έκθεση της Ghadar Amer, τιμώμενη καλλιτέχνιδα για τον εορτασμό του μήνα της Γαλλοφωνίας 2023 και την έκθεση Μεσογειακής Διατροφής Le Grand Mezzé. Την επίσκεψη των μαθητών/τριων συνόδευσε με την κάμερά του ο κινηματογραφιστής Luc Thauvin απαθανατίζοντας τις εντυπώσεις και τα συναισθήματα τους.

Η συνεργασία των δύο σχολείων συνεχίστηκε στους χώρους του Lycée Simone Veil όπου οι Έλληνες μαθητές/τριες φιλοξενήθηκαν & συνεργάστηκαν για την υλοποίηση του προγράμματος Καθόλη τη διάρκεια των δραστηριοτήτων συνεχίστηκε η κινηματογράφηση  και η μαγνητοφώνηση των εντυπώσεων των μαθητών. Η προβολή του φιλμ που θα προκύψει θα παρουσιαστεί στις 30 Μαρτίου στον εορτασμό της Γαλλοφωνίας 2023.

Μεγάλη τιμή και αναγνώριση για το σχολείο μας αποτέλεσε η υποδοχή της Ελληνικής αποστολής στο Δημαρχείο του 13ου & 14ου Διοικητικού Διαμερίσματος της Μασσαλίας, όπου εδρεύει το Lycée imone Veil.  Η υποδοχή έγινε από τη Δήμαρχο Marion Bareille και τον Αντιδήμαρχο Frédéric Picarelli στην κεντρική αίθουσα που κοσμείται από αντίγραφο του αγάλματος της «Νίκης Της Σαμοθράκης». Μέσα σε ένα ιδιαίτερο φιλικό κλίμα προσφέρθηκαν γλυκίσματα & μοιράστηκαν αναμνηστικά δώρα στους μαθητές/τριες.

Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με την οργάνωση ενός εργαστηρίου «διδασκαλίας της ετυμολογίας ελληνικών λέξεων που χρησιμοποιούνται στη γαλλική γλώσσα» για την ευαισθητοποίηση των Γάλλων μαθητών/τριών  απέναντι στην ελληνική γλώσσα και γενικότερα για την αναγνώριση της αξίας της πολυγλωσσίας.

• Marseille_1
  • Marseille_10