European Youth - Values, Identity, Culture KA229 Erasmus+ Project 2020-2023 General Info

Erasmus       vic logo-01

Το 2ο ΓΕΛ Καλαμαριάς απο τον Σεπτέμβριο του 2020 συμμετέχει σε διετή χρηματοδοτούμενη σύμπραξη Erasmus+ KA229, 6 σχολείων  με τίτλο "European Youth - Values, Identity, Culture". Τα σχολεία που συμμετέχουν είναι τα παρακάτω:

1. LYCEE HUBERT CLEMENT ESCH - Luxembourg (Coordinator)

2. Bundesrealgymnasium Wien 19 - Austria

3. Bagsværd Kostskole og Gymnasium - Denmark

4. Strabrecht College - Netherlands

5. Gymnázium bilingválne - Slovakia

6. 2o Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς - Ελλάδα

Στόχος των σχολείων είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών σε  διαφορετικούς πολιτισμούς και αξίες που τους περιβάλλουν,  και η αναγνωρίση αυτών ως «ευρωπαϊκών». Αυτό θα τους επιτρέψει να αποκτήσουν ουσιαστική γνώση και κατανόηση της ΕΕ και ταυτόχρονα να αφομοιώσουν κριτικά την ιστορία της Ευρώπης.

Τα αποτελέσματα που θα θέλαμε να επιτύχουμε είναι τα εξής:

• Νέες και βελτιωμένες δεξιότητες που σχετίζονται με μια ευρωπαϊκή ταυτότητα
  • Καλύτερη κατανόηση των ευρωπαϊκών ιδεών
  • Μια ισχυρότερη ταύτιση με τις ευρωπαϊκές αξίες
  • Ανάπτυξη και διάχυση υλικού από μαθητές και καθηγητές, έτσι ώστε περισσότερα άτομα να μπορούν να επωφεληθούν από αυτό το έργο.
  • Μαθητές που βλέπουν τους εαυτούς τους ως Ευρωπαίους πολίτες
  • Δίγλωσση διδασκαλία και ευρύτερη χρήση της μεθόδου CLIL.
  • Η αίσθηση του "ανήκειν" στην κοινότητα του σχολείου, στην ίδια Ευρωπαϊκή γενιά
  • Συνολικά, οι μαθητές θα μάθουν για τις θεμελιώδεις ευρωπαϊκές αξίες και θα εμπλακούν δημιουργικά σε μια πρακτική προσέγγιση σε μια ποικιλία εργαστηρίων.