Συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Συνέδριο MEGA: Make our Envoronment Great Again στο Λουξεμβούργο

Το 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς συμμετείχε στο Ευρωπαϊκό συνέδριο του δικτύου σχολείων «Εκπαίδευση χωρίς Σύνορα»  που διοργανώθηκε στο Λουξεμβούργο απο το σχολείο Michel Rodange,  απο 10 έως 14 Νοεμβρίου 2019, με κεντρικό θέμα το περιβάλλον και την κλιματική αλλαγή σε συνδυασμό με τα ανθρώπινα δικαιώματα. Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε απο 2 καθηγητές και 2 μαθητές. Οι  μαθητές συμμετείχαν σε ομάδες εργασίας - workshops όπου αποτύπωσαν τις ιδέες και τις προτάσεις τους και παρουσίασαν τα αποτελέσματα σε συνεδρίαση προσομοίωσης του Μoντέλου Ενωμένων Εθνών MUN, προσομοιώνοντας αντιπροσωπείες συγκεκριμένων χωρών. Οι μαθητές μας εκροσωπούσαν την Γερμανία και ανέδειξαν το θέμα του νερού ως ανθρώπινο δικαίωμα και όχι μόνο ως αγαθό.

• Lux
  • Lux_1