Συμμετοχή στο διαδικτυακό Ευρωπαϊκό Συνέδριο Heart & Soul του Δικτύου σχολείων Εκπαίδευση χωρίς Σύνορα, από το Φινλανδικό σχολείο Schildtin Lukio

Το 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς συμμετείχε στο διαδικτυακό Ευρωπαϊκό συνέδριο Heart & Soul του δικτύου σχολείων «Εκπαίδευση χωρίς Σύνορα»  που διοργανώθηκε από το Φινλανδικό σχολείο SchildtinLukio,  στις 5 & 6 Μάϊου 2021, με κεντρικό θέμα τη διαχείριση της πανδημίας και την κόπωση που ανέκυψε από αυτήν, και την ανάδειξη τρόπων αντιμετώπισης. Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από 3 καθηγητές και 4 μαθητές της Α’ τάξης. Οι  μαθητές συμμετείχαν σε ομάδες εργασίας - workshops όπου αποτύπωσαν την κατάσταση στην Ελλάδα, στο σχολείο μας και κατέθεσαν τις ιδέες και τις προτάσεις τους.

• Fin_1
  • Fin_10