2η συνάντηση Erasmus+ KA229 - VIC

vic logo-01

Τη Δευτέρα 26/9 έως και την Τετάρτη 28/9/2022 πραγματοποιήθηκε η δεύτερη συνάντηση στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ KA229 - European Youth:Values, Identity, Culture στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας.

Τη συνάντηση υποδέχτηκε και οργάνωσε το σχολείο Bundesrealgymnasium Wien 19 στην Βιέννη, Αυστρία. Το πρόγραμμα των συναντήσεων περιλάμβανε εργαστήρια για μαθητές που αφορούσαν

1. τις αναφορές για την Ευρώπη στα σχολικά βιβλία κάθε χώρας και τη δημιουργία ενός Ευρωπαϊκού βιβλίου από τους συμμετέχοντες μαθητές.

2. έκθεση δημιουργιών τεχνημάτων και έργων τέχνης που προετοίμασαν οι ομάδες κάθε χώρας με θέμα την Ευρωπαϊκή ταυτότητα, κουλτούρα και αξίες.  Η συμβολή του σχολείου μας στην έκθεση με το έργο τέχνης και το συνοδευτικό κείμενο που προετοίμασαν οι μαθητές μας.

3. γαστρονομικές δημιουργίες με την προετοιμασία αντιπροσωπευτικών φαγητών απο κάθε χώρα,την παράθεση κοινού γεύματος, και τη δημιουργία βιβλίου των συνταγών.

4.  διάφορες αθλητικές δραστηριότητες και παιχνίδια.

• Artwork_Greece_VIC
  • Artwork_pretask_1